StoryEditor

Żyto i proso na zielonkę - zabezpieczenie bazy paszowej

Zabezpieczenie bazy paszowej jest najważniejszym czynnikiem w produkcji bydła, nie tylko mlecznego, ale także opasowego. Klimat funduje nam różne niespodzianki, więc trzeba szukać różnych rozwiązań. Jednym z nich może być np. żyto jare przewódkowe w mieszance z wyką i koniczyną, czy proso przeznaczone do zakiszania.

20.09.2024., 10:00h

Jeszcze kilkanaście lat temu utrzymywaliśmy 30 szt. bydła mlecznego, ale przy naszej produkcji przestało się po prostu mleko opłacać. Dzisiaj trzeba pilnować kosztów, a bydło mleczne wymagało także zbyt dużego nakładu pracy, a nie było chętnych w okolicy do niej.

Zobacz także: Zakaz importu do UE śruty sojowej. EUDR zagraża produkcji zwierzęcej!

Bydło opasowe jest mniej absorbujące, wprawdzie zysk także jest mniejszy, ale więcej pracy możemy sami wykonać w gospodarstwie – mówi Piotr Grabowski, utrzymujący ok. 50 szt. bydła opasowego. Bazą są hf, choć eksperymentowali z różnymi krzyżówkami bydła mięsnego, aby finalnie pozostać przy limousine.

image
Piotr Grabowski proso żyto jare przewódkowe z wyką i koniczyną inkarnatką na paszę Cisie Zagrudzie Siedlce bydło opasowe
FOTO: Fot. Walerowska

Cisie Zagrudzie, pow. siedlecki

Piotr Grabowski

pow. gosp. 50 ha

prod. roślinna: pszenica ozima, rzepak ozimy, pszenżyto ozime, owies, jęczmień jary, proso, żyto jare przewódkowe w mieszance z wyką i koniczyną inkarnatką na paszę, trwałe użytki ...

Pozostało 86% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Maria Walerowska
Autor Artykułu:Maria Walerowskaredaktor naczelna top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 15:11