StoryEditor

Nie ma chętnych na marchew i ziemniaki. Koronawirus zachwiał rynkiem warzyw

Epidemia koronawirusa zachwiała rynkiem warzyw. W wielu gospodarstwach jest jeszcze sporo ubiegłorocznej marchewki czy ziemniaków, których rolnicy nie mogą sprzedać, bo rodzime produkty są wypierane ze sklepowych półek przez towary z importu.
13.05.2020., 14:05h

W gospodarstwie Bernarda Marksa z Ligoty Krapkowickiej (woj. opolskie) zostały posadzone ziemniaki oraz posiana cebula i pietruszka. Kończą się także siewy marchwi. W tym roku będzie jej mniej, ponieważ w magazynach jest jeszcze sporo marchewki z poprzedniego sezonu.

- Niestety, nie udało mi sprzedać ani marchewki, ani ziemniaków. Proponowane ceny skupu są bardzo niskie – mówi Bernard Marks. Ocenia, że jest to wynik zachwiań rynkowych spowodowanych pandemią koronawirusa.

- Restauracje zamknięte, klienci nie przyjeżdżają, więc popyt na te warzywa bardzo spadł. W tym roku nie sieję selera, gdyż już w poprzednim sezonie jego ceny skupu były bardzo niskie – wyjaśnia Marks.

Dodatkowym zmartwieniem rolnika jest susza i rosnące koszty produkcji.

Z podobnymi problemami boryka się także Klaudiusz Matejka, rolnik z Opola Groszowice. Zauważa, że w hurtowniach i na sklepowych półkach zwiększył się udział importowanych warzyw.

- Ziemniaka i marchewkę jest teraz bardzo ciężko sprzedać, ponieważ na rynku jest dużo ziemniaka z importu. Przez koronawirusa przemysł ziemniaczany został mocno ograniczony na zachodzie Europy. Zauważalne jest to szczególnie w Belgii i Holandii, gdzie produkcja chipsów i frytek ostro wyhamowała – mówi Matejka.

Z kolei Wiktor Zagała, sprzedawca z giełdy owocowo-warzywnej w Opolu, ocenia, że w magazynach jest stosunkowo niedużo ubiegłorocznych ziemniaków.

Więcej dowiecie się z filmu:

Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 10:57