Wraz z końcem grudnia wygasa bowiem program wsparcia dla rolników, także tych którzy nie mogli wyeksportować wyprodukowanych przez siebie jabłek.
Dlatego też 15 grudnia 2014 r. KE postanowiła przedłużyć do czerwca 2015 r. wspomniany system wsparcia. Program ten przewiduje wycofanie z polskiego rynku 155 tys. ton jabłek. Na wsparcie będą mogli liczyć producenci, którzy wycofają z rynku swoje produkty rolne – owoce lub warzywa. Przewidywana łączna kwota programu wynosi 165 mln euro. Na pieniądze mogą liczyć producenci z państw UE, które przez ostatnie 3 lata eksportowały do Rosji najwięcej towaru od stycznia do maja (lub do kwietnia w przypadku niektórych produktów).
W rozporządzeniu (w aneksie) KE określiła szczegółowe warunki wycofania z rynku owoców lub warzyw. Jest tam ustalona np. maksymalna możliwa ilość produktów do wycofania.
Nadal w niektórych regionach UE zauważalna jest tendencja zniżkowa cen owoców lub warzyw, co jest oczywiście skutkiem embarga. Jednak KE zwraca uwagę na fakt, że są to coraz rzadsze przypadki, bo prowadzone do tej pory działania pomocowe zainicjowane w ciągu ostatnich miesięcy okazały się skuteczne. By jednak wyeliminować całkowicie istniejące problemy, dalsze działania pomocowe nadal są konieczne. Tym bardziej, że nadal funkcjonuje spora grupa producentów, którym nie udało się całkowicie stanąć na nogi i nie odnaleźli alternatywnego kierunku zbytu swoich produktów.
Warto pamiętać, że największe rekompensaty (w wysokości około 0,7 zł/kg) otrzymają producenci, którzy po wycofaniu z rynku swoich owoców czy warzyw, przekażą je dla szkół lub dla najuboższych oraz ci zrzeszeni w organizacjach producenckich. Natomiast ci , którzy nie będą zbierać, prowadzić tzw. zielonych zbiorów lub kompostować, otrzymają niższe wsparcie. e-abi