Z czego składają się ŚOR?
Odpowiedź zgodna z zasadami fizyki nie jest prosta. Chociaż w przypadku wielu substancji organicznych temperatura minus 3–4 st. C nie powoduje zamarzania, to środki ochrony roślin są najczęściej mieszaninami.
Zobacz także: Których substancji czynnych nie kupimy w 2025 roku? Lista wycofanych oprysków!
Oprócz olejów, alkoholi, estrów, kwasów itd. w ich skąd wchodzą też substancje nieorganiczne, często w stałej fazie skupienia oraz woda. Mieszanina taka w temperaturach poniżej zachowuje się różnie – w jednej z nich nic się nie dzieje do minus 6–7 st. C, a inna przejściowo zmienia strukturę, np. rozwarstwia się. Jeszcze w wielu innych rozbicie formulacji bywa nieodwracalne.
Niestety nie wiemy, jak zachowuje się konkretny środek. Ponadto, jak mówią niektórzy handlowcy, partie produkcyjne tego samego środka różnią się składem substancji towarzyszących substancji czynnej. Zatem środek, który w zeszłym roku przetrwał przemrożenie, w tym sezonie może zachować się zupełnie inaczej.
W jakich temperaturach przechowywać ŚOR?
Pod względem prawnym temperatura przechowywania środka wynika z zapisów w etykiecie. Najczęściej jest tam zapis (pod koniec treści):
Środek ochrony roślin przechowywać:
- w miejscach lub obiektach, w których zastosowano odpowiednie rozwiązania zabezpieczające przed skażeniem środowiska oraz dostępem osób trzecich,
- w oryginalnych opakowaniach, w sposób uniemożliwiający kontakt z żywnością, napojami lub paszą,
- w temperaturze 0 – 30 st. C.
Nadchodzi zima i mrozy. Czas zatem pomyśleć i zabezpieczyć majątek zablokowany w środkach ochrony roślin.
tcz