StoryEditor

Unijne rekompensaty - nowe informacje!

Komisja Europejska opublikowała 30 sierpnia Rozporządzenie Delegowane nr 932/2014, w którym ustanowiła tymczasowe, nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw. W związku z tym producenci, którzy złożyli już formularze informacyjne do Agencji Rynku Rolnego muszą dokonać ich uzupełnień. Natomiast ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, muszą pobrać ze strony internetowej ARR nowy, zaktualizowany formularz powiadomienia o zamiarze wycofania owoców i warzyw z rynku.
02.09.2014., 10:09h

Nowy formularz różni się od poprzedniej wersji tym, że zawiera rubryki, w których producenci deklarują w jaki sposób będą zagospodarowywać swoje owoce i warzywa. Rozporządzenie KE z 30. sierpnia br. przewiduje następujące rozwiązania:

  • "niezbieranie owoców i warzyw" -oznacza zakończenie obecnego cyklu produkcyjnego na danym obszarze, w przypadku gdy produkt jest dobrze rozwinięty i jest solidnej i właściwej jakości handlowej. Zniszczenie produktów w wyniku niekorzystnych zjawisk klimatycznych lub chorób nie jest jednak uważane za niezbieranie,
  • "zielone zbiory" -  oznaczają łączne zbiory niedojrzałych, nie nadających się do sprzedaży produktów na danym obszarze. Przedmiotowe produkty nie mogą być uszkodzone przed rozpoczęciem zielonych zbiorów z powodu warunków klimatycznych, chorób lub innych powodów,
  • "wycofanie produktów z rynku" - oznacza przekazanie owoców i warzyw na cele charytatywne i humanitarne, bez możliwości wprowadzenia ich na rynek, spasanie, przetwórstwo na bioetanol przeznaczony na cele nieżywnościowe oraz przetwórstwo na biogaz.

Zróżnicowanie kryteriów

Zasady ubiegania się o rekompensaty przez rolników indywidualnych oraz grupy producenckie  nieco się różnią. - W przypadku producenta indywidualnego mają zastosowanie poniższe warunki:

  • Wsparcie dla zielonych zbiorów obejmuje tylko produkty, które fizycznie znajdują się na polach i faktycznie zostają zebrane w ramach zielonych zbiorów i dla których  zbiory jeszcze się nie zaczęły;
  • środki w zakresie niezbierania nie będą przysługiwały w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie cyklu produkcyjnego;
  • zielone zbiory i niezbieranie plonów w żadnym wypadku nie są stosowane jednocześnie w odniesieniu do tego samego produktu i tego samego obszaru.

W przypadku organizacji producentów  środki w zakresie niezbierania plonów mogą przysługiwać nawet w przypadku, gdy z danego obszaru produkcji pozyskiwano produkcję w celach handlowych w trakcie normalnego cyklu produkcyjnego. W takich przypadkach kwoty wsparcia, zostają proporcjonalnie obniżone z uwzględnieniem produkcji już zebranej ustalonej na podstawie rejestrów magazynowych i ksiąg finansowych danej organizacji producentów. Wsparcie do zielonych zbirów obejmuje tylko produkty, które fizycznie znajdują się na polach i faktycznie zostają zebrane w ramach zielonych zbiorów.
W przypadku wycofywania produktów w celu przekazywania ich do organizacji charytatywnych wsparcie dotyczy zarówno organizacji producentów jak i rolników indywidualnych.

Kto pierwszy, ten lepszy

ARR nie bez powodu prosi rolników o pilne uzupełnianie i składanie powiadomień w oddziałach regionalnych w całym kraju, bowiem rozporządzenie KE mówi o tym, że nadzwyczajne wsparcie będzie przyznawane poszczególnym krajom zgodnie z kolejnością zgłoszeń. Wprawdzie unijny komisarz ds. rolnictwa Dacian Ciolos zapewniał, że 125 mln euro przeznaczone na rekompensaty to nie całkowita kwota wsparcia, lecz pierwsza transza unijnej pomocy, ale w obecnej, niestabilnej sytuacji rynkowej, nie warto zwlekać ze staraniami o przyznanie unijnych rekompensat. By sprawnie obsłużyć wszystkich zainteresowanych wsparciem rolników, Agencja Rynku Rolnego wydłużyła godziny otwarcia swoich oddziałów, które czynne są codziennie do godziny 18:00, a informacje na temat składania powiadomień rolnicy mogą także uzyskać pod specjalnym numerem telefonu 22 661 72 72.

Jakie wsparcie?

Rozporządzenie KE z 30. sierpnia mówi także o stawkach rekompensat, które będą przysługiwały producentom owoców i warzyw. Stawki podane zostały w euro, ale resort rolnictwa przeliczył je na złotówki, przyjmując kurs 1 euro = 4,10 zł.



Największe rekompensaty otrzymają zatem ci producenci, którzy przeznaczą wycofane z rynku owoce i warzywa na bezpłatną dystrybucję. Rekompensaty będą przyznawane za działania podjęte między 18 sierpnia a 30 listopada br.

bcz

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. styczeń 2025 21:43