Dzięki temu producenci jabłek, gruszek, śliwek, winogron, nektaryn, pomidorów, marchwi, słodkiej papryki i ogórków mogą liczyć na wsparcie w ramach mechanizmu wycofania z rynku. Nowe rozporządzenie (nr 2015/1369) ustanowiło, że tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia trafią do producentów niektórych owoców i warzyw. KE uznała, że przedłużenie zakazu eksportu warzyw i owoców z krajów unijnych nadal stanowi duże zagrożenie wystąpieniem zakłóceń na rynku, mogących spowodować spadek cen, wynikający z utraty ważnego dla UE odbiorcy tych towarów.
Mechanizmem wsparcia objęta jest określona ilość owoców i warzyw. I tak ogółem dla całej UE wsparcie otrzyma 460 150 ton jabłek i gruszek, 38 650 śliwek, winogron i kiwi, 103 450 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej i ogórków, 89 650 ton pomarańczy, klementynek, mandarynek i cytryn oraz 71 940 ton brzoskwiń i nektarynek.
W Polsce pomocą finansową zostanie objętych:
- 296 200 ton jabłek i gruszek;
- 1 750 ton śliwek, winogron;
- 31 500 ton pomidorów, marchwi, słodkiej papryki i ogórków;
- 1 900 ton brzoskwiń i nektaryn.
Jednocześnie po raz pierwszy wsparciem zostały objęte brzoskwinie i nektaryny - ze względu na wywóz sezonowy. Rozdział środków i przydział ilościowy na owoce i warzywa dla każdego kraju wynika kalkulacji, dokonanej na podstawie poziomu dotychczasowego eksportu poszczególnych towarów do Rosji. ag
Fot. K. Wójcik