StoryEditor

Dwa auta uderzyły w drzewo, rolnik dostanie mandat. Jakie kary za zabrudzenie drogi?

  Każdej jesieni i wiosny powraca temat „brudnych dróg”. Rolnicy mają obowiązek posprzątać zanieczyszczoną drogę wyjazdową z własnego pola. Najczęściej na drogach mamy do czynienia z błotem i obornikiem wywiezionym na kołach ciągnika. Co się stało w tym przypadku? Jaka kara grozi za brud na drodze?
20.10.2023., 13:10h

18 października koło 6 rano policjanci w woj. pomorskim pojechali na miejsce wypadku, do którego doszło w gminie Wicko w pobliżu miejscowości Wrzeście.

- Ze zgłoszenia wynikało, że kierująca vw golfem 38-latka na śliskiej nawierzchni, pokrytej grubą warstwą błota wpadła w poślizg, zjechała na pobocze i uderzyła w drzewo. Gdy mundurowi byli w drodze, po kilku minutach od pierwszego zgłoszenia, doszło do kolejnego zdarzenia. Tym razem podobna sytuacja przytrafiła się innej 38-latce kierującej volvo. Obie kierujące zostały przewiezione do szpitala, ale na szczęście okazało się, że nie odniosły poważniejszych obrażeń. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynika, że kobiety straciły panowanie nad pojazdami na drodze zanieczyszczonej kilkucentymetrową warstwą błota, naniesionego z pobliskiego pola. Poprzedniego dnia trwały tam prace rolne i najprawdopodobniej błoto nie zostało uprzątnięte z drogi przez osoby obsługujące maszyny. Funkcjonariusze zabezpieczyli ślady i dowody, sporządzili oględziny miejsca zdarzenia i ustalili dane osób, które poruszały się pojazdami rolniczymi. Droga została częściowo uprzątnięta z zanieczyszczeń, a na wniosek mundurowych zarządca drogi ustawił w tym miejscu tymczasowe oznakowanie ostrzegające o śliskiej nawierzchni i ograniczające prędkość do 30 km/h – relacjonuje zdarzenie Pomorska Policja.


Jakie kary grożą rolnikowi za błoto na drodze?

Zwykle za brud na drogowej nawierzchni odpowiada zarządca dróg, ale jeżeli widać, że to właśnie z drogi wyjazdowej z pola brud został naniesiony, do odpowiedzialności będzie pociągnięty właściciel gruntu. W związku z tym wszczęte zostały również czynności w sprawie wykroczenia z art. 91 kw w myśl którego, „kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł.”

Policja zwraca uwagę na to, że błoto czy obornik na drodze mogą doprowadzić do tragedii.

- Pamiętajmy, że wyjeżdżając z pól i pozostawiając za sobą grubą warstwę błota naraża się innych użytkowników dróg na kolizję lub wypadek. Kierowcom przypominamy, że prędkość pojazdu powinna być dostosowana nie tylko do ograniczeń ustanowionych znakami, ale również do warunków w jakich ruch się odbywa. Do rolników apelujemy o zadbanie o stan drogi po zakończonych pracach polowych – apeluje Pomorska Policja.

Za zabrudzenie drogi błotem i obornikiem Policja na podstawie art. 91 Kodeksu wykroczeń ma prawo ukarać rolnika naganą lub mandatem w wysokości 1500 zł. Z kolei, jeśli z powodu zabrudzenia drogi dojdzie do wypadku w wyniku, którego dojdzie do stałego uszczerbku na zdrowiu innego kierowcy, rolnikowi grozi nawet 3 lata więzienia. Tak wynika z art. 177 § 1 Kodeksu karnego.

Trzeci wariant zakłada najbardziej drastyczną karę, a więc 8 lat pozbawiania wolności, w sytuacji gdy w wyniku zanieczyszczenia drogi dojdzie do wypadku ze skutkiem śmiertelnym. Wówczas kara za nieumyślne spowodowanie wypadku może być złagodzona od kilku miesięcy do kilku lat.

Oprac. dkol na podst. pomorska.policja.gov.pl/

Fot. pomorska.policja.gov.pl/

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:59