Zapobiegaj!
Akcja KRUS ma zwiększyć świadomość rolników i zmienić ich postawę dotyczącą bezpieczeństwa przy pracy i chorób zawodowych. Kampania prezentowana będzie na takich wydarzeniach jak XVI Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, VIII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci Bezpiecznie na wsi, XXIV Konkurs W rolnictwie można pracować bezpieczniej a także szkolenia BHP dla rolników, spotkania, pogadanki i stoiska informacyjne na konferencjach i targach.
KRUS do informacji o trwającej akcji dołącza film “Upadek to nie przypadek”, który ma zaprezentować idealne warunki pracy. Oprócz tego razem z Kasą zachęcamy do sprawdzenia, jak bezpiecznie (lub nie) jest w Twoim gospodarstwie. Jak to sprawdzić? Wystarczy pobrać listę zagrożeń i stwierdzić, jak wiele z nich pojawia się w otoczeniu.
Często wydaje się, że wprowadzenie usprawnień dla bezpieczeństwa w gospodarstwie generuje spore koszty. Nic bardziej mylnego. Wystarczy, żeby wszystko miało swoje miejsce, a rolnik i pracownicy oraz jego rodzina mieli świadomość, jakie zagrożenia występują dookoła nich i eliminowali je.
Jakie wypadki pojawiały się w 2017 roku?
Jeśli chodzi o upadki, te najczęściej pojawiały się jako:
- upadki na podwórzu, polu, ciągu komunikacyjnym (42,5%);
- upadki z wysokości tj. drabin, schodów, podestów, strychów, poddaszy, drzew (24,7%);
- upadki w pomieszczeniach inwentarsko-gospodarczych (14,1%);
- upadki z ciągników, przyczep i maszyn rolniczych (13,1%).
Jak zaznacza KRUS, wypadek to naprawdę nie jest przypadek. Dzieje się na skutek kilku nieprawidłowości w środowisku pracy. Z analiz Kasy wynika, że do takich zdarzeń dochodziło głównie wskutek:
- złego stanu nawierzchni podwórzy (nierówne, śliskie, grząskie) – 33%;
- nieużywania odpowiedniego obuwia roboczego – 10,3%;
- niedostatecznej koncentracji uwagi na wykonywanej czynności – 6,4%;
- wad konstrukcyjnych budynków, schodów i stanowisk zwierząt, niezabezpieczonych otworów zrzutowych i kanałów gnojowych, progów w otworach drzwiowych, różnic poziomów powierzchni – 5,1%;
- nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, przyczep i wozów – 5%;
- niekorzystania lub nieprawidłowego sposobu wchodzenia i schodzenia z drabin, podestów i rusztowań podczas pracy na wysokości – 4,4%.
Warto czuć się bezpiecznie w swoim miejscu pracy. O wszystkich spotkaniach i szkoleniach KRUS będzie informować na bieżąco na swojej stronie internetowej.
al
fot. KRUS