StoryEditor

Śnieżyca w Bawarii: 150 sztuk bydła zaginęło na pastwisku

Zima we wrześniu? Bawaria zaskoczona śniegiem, a 150 krów zostało uwięzione na pastwisku. Jak rolnicy poradzili sobie z tym niespodziewanym wyzwaniem?

23.09.2024., 11:47h

Nagła zima zaskoczyła bawarskich rolników

Niespodziewane nadejście zimy na bawarskim pastwisku Hemmersuppenalm zaskoczyło rolników i 150 sztuk bydła. Nikt nie spodziewał się tak intensywnych opadów śniegu w połowie września. O tym, jak zaskakujące warunki pogodowe wpłynęły na zwierzęta, opowiedział jeden z rolników, Markus Dillinger, dla topagrar.com.

Zobacz też: Opolszczyzna: hodowcy ratują gospodarstwa, ale bez pomocy Państwa nie uda się ich odbudować! (VIDEO)

60 cm śniegu w dwa dni!

W dniach 13 i 14 września na Hemmersuppenalm, położonym w Reit im Winkl w powiecie Traunstein, w krótkim czasie spadło 60 cm świeżego śniegu, co w połączeniu z wcześniejszymi opadami (20 cm) utworzyło potężną warstwę pokrywy śnieżnej. Markus Dillinger, który trzyma swoje bydło na tym pastwisku, mówi o sytuacji, która zaskoczyła hodowców:

- Nikt nie spodziewał się tak nagłego opadu śniegu – relacjonuje rolnik.

Na pastwisku przebywały wówczas dwa stada, liczące w sumie 150 sztuk bydła, należące do kilku rolników z okolicy. Sam Dillinger ma swoje gospodarstwo aż 200 km od tego miejsca i trzyma tam 15 młodych krów.

Jak uratowano bydło z zasypanych pastwisk?

Intensywne opady śniegu nie tylko zasypały ogrodzenia pastwisk, ale również znacznie utrudniły dostęp do zwierząt. Hodowczyni, odpowiedzialna za opiekę nad bydłem, nie mogła zlokalizować stad, ponieważ widoczność była ograniczona, a zwierzęta, pozbawione granic pastwiska, połączyły się w jedno stado.

Aby dotrzeć do zwierząt i dostarczyć im pożywienie, specjalne służby musiały najpierw oczyścić drogę do Hemmersuppenalm. Droga była całkowicie zablokowana przez powalone drzewa i zaspy śnieżne. 

– Służby musiały usunąć ponad 250 drzew, zanim dostarczyliśmy zwierzętom paszę – opowiada Dillinger. – Dopiero po dwóch dniach udało nam się dostarczyć kiszonkę i siano.

Choć sytuacja była dramatyczna, wszystkie zwierzęta ostatecznie przetrwały trudne warunki pogodowe. Dillinger podkreśla, że mimo nagłego ataku zimy, zwierzęta dobrze zniosły trudności.

Autor: Vanessa Aufmkolk

Źródło: topagrar.com

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. grudzień 2024 22:19