Opozycja przypomniała po następujących zapowiedziach:
- odbudowa polskiej tradycji hodowli świń, poprzez pokrycie z budżetu państwa całości kosztów bioasekuracji,
- budowa nowoczesnych targowisk w każdym mieście,
- obowiązek oznaczania flagą kraju pochodzenia wszystkich świeżych produktów w sklepach,
- budowa nowego portu zbożowego w Gdańsku,
- fundusz stabilizacyjny pokrywający straty spowodowane oszustwami pośredników i szkodami łowieckimi,
- budowa lokalnych systemów zatrzymujących wodę w glebie.
- Pomimo szumnych zapowiedzi wciąż brakuje realizacji obiecywanych konkretów, czy też programu dla rolników. W związku z powyższym proszę o konkretną odpowiedź na następujące pytania: Na jakim etapie są prace związane z realizacją tak szumnie zapowiadanych 100 konkretów już nie na pierwszych 100, ale na 120 dni rządów? Kiedy zostaną przyjęte przez rząd rozwiązania dla rolnictwa zawarte w programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego – pytał w Sejmie poseł Fryderyk Sylwester Kapinos z Prawa i Sprawiedliwości.
Budżet państwa pokryje całość kosztów bioasekuracji
W odpowiedzi MRiRW poinformowało, że przygotowano już rozporządzenie Rady Ministrów, w którym zawarto propozycję zwiększenia z 50% do 100% refundacji wydatków na bioasekurację w gospodarstwach producentów świń dla wniosków złożonych od 2024 r.
Nowoczesne targowiska z aplikacją
Obecnie według GUS-u zarejestrowanych jest 2146 stałych targowisk. Założeniem inicjatywy rządowej jest stworzenie nowoczesnych hybrydowych bazarów, gdzie każdy będzie mógł dokonać zakupów za pomocą nowoczesnej aplikacji. Tymczasem obowiązek udostępniania rolnikom w piątki i soboty miejsc bezpłatnych miejsc targowych zrealizowały 58% gmin w kraju.
- Natomiast minister rolnictwa, który nie ma funkcji kontrolnej w stosunku do gmin, wystosował pismo do wszystkich samorządów z prośbą o przedstawienie, w jakim zakresie to założenie jest realizowane – mówił wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak.
Oznakowana żywność, każdy produkt wiadomego pochodzenia
W przypadku tej obietnicy MRiRW jest w trakcie procesu prowadzenia badań wśród konsumentów, jakie są ich oczekiwania, czego oczekują, jakie mają być oznakowania tych produktów.
- Po przeprowadzeniu analizy tych badań przedstawimy określone propozycje legislacyjne – zapowiedział wiceminister J. Czerniak.
Port zbożowy w Gdańsku
Sprawa jest w kompetencjach ministerstwa infrastruktury, ale wiceminister Czerniak poinformował, że został już ogłoszony przetarg na oddanie w najem długoterminowy terenu, który liczy 24 ha. Termin składania ofert mija 22 maja.
Zobacz także: Będzie unieważnienie przetargu na dzierżawę portu zbożowego w Gdyni?
Fundusz stabilizacyjny - przedłużą jego funkcjonowanie?
W przypadku funduszu stabilizacyjnego, z którego środki wypłaca KOWR w przypadku braku zapłaty za sprzedane produkty rolne rząd będzie starał się o przedłużenie zgody na jego funkcjonowanie w Komisji Europejskiej. Minister Czesław Siekierski złożył już do KE wniosek, żeby przedłużyć ten program do końca 2027 r. MRiRW czeka teraz na odpowiedź ze strony Komisji Europejskiej.
Budowa lokalnych systemów zatrzymujących wodę w glebie
Z informacji MRiRW wynika, że te działania były realizowane w ramach PROW-u, a Plan Strategiczny na lata 2023–2027 również zakłada interwencje i inwestycje przyczyniające się do ochrony klimatu i środowiska. Również w Krajowym Planie Odbudowy będą dwa działania związane z ministrem rolnictwa:
- B3.3.1, czyli tzw. retencję o wartości 289 mln euro,
- B3.1.1, czyli instalacje wodno-kanalizacyjne o wartości 204 mln euro.
Do tego dochodzą dotacje dla wojewodów w wysokości 40 mln zł., które są zaplanowane na działalność spółek wodnych związanych z utrzymaniem wody.
Zielony Ład i handel z Ukrainą
Przedstawiciel resortu rolnictwa przypomniał także posłom, że Komisja Europejska, między innymi w efekcie nacisku Polski, wycofała się z wielu niekorzystnych dla rolników zapisów Planu Strategicznego. Utrzymane zostało także embargo na niektóre ukraińskie towary. Z kolei w umowie przedłużającej zasady handlu z Ukrainą wprowadzono wiele korzystnych zmian ograniczających napływ ukraińskiej żywności.
- Mieliście 8 lat i 2 tygodnie i nie zrobiliście w tym kierunku nic, a rząd Donalda Tuska i ministra Czesława Siekierskiego zrealizował te konkrety, które przedstawiłem, w ciągu tych przeszło 100 dni – podsumował wiceminister Jacek Czerniak.
wk
Fot: X