Rada Narodowa przyjmuje nowelizację ustawy o wycenie gruntów
W przyszłości wartość szacunkowa gruntów rolnych i leśnych w Austrii będzie określana w ramach tzw. procedury kroczącej. Główna ocena wartości szacunkowych, która dotychczas była przeprowadzana co dziewięć lat, zostanie zniesiona.
Zobacz też: Copa-Cogeca krytykuje unijne rozporządzenie NRL
Obecna nowelizacja ustawy o wycenie i podatkach, przyjęta przez Radę Narodową w środę 3 lipca przewiduje, że ponowna wycena będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy oficjalne statystyki i wskaźniki wykażą zmianę wydajności na powierzchnię, a zatem ogólne warunki ulegną znacznej zmianie. Pierwsze zastosowanie nowelizacji nastąpi w 2032 roku.
Nowe przepisy zmniejszą biurokrację dla małych gospodarstw w Austrii
Minister rolnictwa Norbert Totschnig podkreślił, że nowe przepisy zmniejszą w przyszłości obciążenia biurokratyczne dla stosunkowo małych gospodarstw rolnych w kraju alpejskim.
- Znormalizowane wartości stanowią podstawę dla wielu podatków, opłat i składek w rolnictwie i leśnictwie. Bez zryczałtowanego systemu znormalizowanych wartości rolnicy byliby obciążeni nieproporcjonalnie dużą biurokracją – powiedział szef departamentu.
Model podatku odliczeniowego został rozszerzony
Przyjęta przez Radę Narodową ustawa o zmianie przepisów podatkowych rozszerza również model podatku odliczeniowego na dochody związane z ochroną przed powodziami. Dotyczy to dużych obszarów retencyjnych i budowli ochronnych.
Wcześniej, gdy właściciele gruntów zatwierdzali budowle przeciwpowodziowe, trudno było obliczyć sposób opodatkowania odszkodowań. Teraz odbiorcy odszkodowań mają większą pewność prawną. W przyszłości odszkodowania będą podlegać odliczeniu od podatku w wysokości 10% i nie będą musiały być uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego, ani w całkowitej kwocie dochodu, ani w dochodzie.
Źródło: AgraEurope