StoryEditor

Austria: Nowe zasady wyceny gruntów korzystniejsze dla małych gospodarstw

Austriacki parlament zatwierdził nowe przepisy dotyczące wyceny gruntów rolnych. Nowe przepisy mają na celu zmniejszenie biurokracji dla małych gospodarstw. Jak to ma wyglądać?
13.07.2024., 13:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Rada Narodowa przyjmuje nowelizację ustawy o wycenie gruntów
  • Nowe przepisy zmniejszą biurokrację dla małych gospodarstw w Austrii
  • Model podatku odliczeniowego został rozszerzony

Rada Narodowa przyjmuje nowelizację ustawy o wycenie gruntów

W przyszłości wartość szacunkowa gruntów rolnych i leśnych w Austrii będzie określana w ramach tzw. procedury kroczącej. Główna ocena wartości szacunkowych, która dotychczas była przeprowadzana co dziewięć lat, zostanie zniesiona.

Zobacz też: Copa-Cogeca krytykuje unijne rozporządzenie NRL

Obecna nowelizacja ustawy o wycenie i podatkach, przyjęta przez Radę Narodową w środę 3 lipca przewiduje, że ponowna wycena będzie miała miejsce tylko wtedy, gdy oficjalne statystyki i wskaźniki wykażą zmianę wydajności na powierzchnię, a zatem ogólne warunki ulegną znacznej zmianie. Pierwsze zastosowanie nowelizacji nastąpi w 2032 roku.

image

Ceny gruntów rolnych w Polsce nadal rosną! Gdzie jest najdrożej?

Nowe przepisy zmniejszą biurokrację dla małych gospodarstw w Austrii

Minister rolnictwa Norbert Totschnig podkreślił, że nowe przepisy zmniejszą w przyszłości obciążenia biurokratyczne dla stosunkowo małych gospodarstw rolnych w kraju alpejskim. 

- Znormalizowane wartości stanowią podstawę dla wielu podatków, opłat i składek w rolnictwie i leśnictwie. Bez zryczałtowanego systemu znormalizowanych wartości rolnicy byliby obciążeni nieproporcjonalnie dużą biurokracją – powiedział szef departamentu.

Model podatku odliczeniowego został rozszerzony

Przyjęta przez Radę Narodową ustawa o zmianie przepisów podatkowych rozszerza również model podatku odliczeniowego na dochody związane z ochroną przed powodziami. Dotyczy to dużych obszarów retencyjnych i budowli ochronnych.

Wcześniej, gdy właściciele gruntów zatwierdzali budowle przeciwpowodziowe, trudno było obliczyć sposób opodatkowania odszkodowań. Teraz odbiorcy odszkodowań mają większą pewność prawną. W przyszłości odszkodowania będą podlegać odliczeniu od podatku w wysokości 10% i nie będą musiały być uwzględniane przy obliczaniu podatku dochodowego, ani w całkowitej kwocie dochodu, ani w dochodzie.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 07:52