Pomimo dotkliwych strat finansowych spowodowanych zamknięciem branży hotelarskiej, gospodarstwa agroturystyczne nie mogą liczyć na rządowe wsparcie. Rolnicy prowadzący taką działalność, czują się oszukani, bo zostali pominięci w tarczy antykryzysowej dla turystyki.
- Od 1 lutego br. część przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą z kodem PKD 55.20.Z, tj. obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, może ubiegać się o wsparcie w ramach uchwalonej przez rząd w dniu 19 stycznia br. tarczy branżowej dla turystyki. Niestety, jak się okazało wspomniana pomoc nie dotyczy osób prowadzących gospodarstwo agroturystyczne, tj. rolników, którzy mogą wynajmować w swoim domu do 5 pokoi wczasowiczom, ponieważ w ich działalności kod PKD 55.20.Z jest wpisany jako „działalność dodatkowa”, a nie „przeważająca”. Teraz okazało się, że nie dostaną nawet złotówki z tarczy, ponieważ jako rolnicy ubezpieczeni są w KRUS, a pomoc dla branży turystycznej wypłacana zostanie z ZUS - zauważają posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy wystąpili z interpelacją do ministra rolnictwa ws. pomocy dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.
W odpowiedzi wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński zapewnił, że resort widzi potrzebę udzielenia takiego wsparcia, dlatego prowadzi konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, które to jest właściwe dla działu administracji publicznej jakim jest turystyka.
- Rozmowy miały już miejsce, a w najbliższym czasie planowane są dalsze uzgodnienia - poinformował Giżyński.
Wiceszef resortu zaznaczył też, że ministerstwo planuje w najbliższym czasie przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej nt. wypoczynku na wsi. W jego ocenie nadzieję na poprawę sytuacji gospodarstw agroturystycznych daje zmiana sposobu wypoczynku przez wielu Polaków, którzy rezygnują z wyjazdów za granicę czy do popularnych kurortów.
- Bardzo często decydują się na spędzenie wolnego czasu w bezpieczniejszych warunkach w wąskim gronie rodzinnym i na łonie natury. Szansę na takie właśnie spędzenie czasu daje turystyka wiejska, w tym agroturystyka. Kampania informacyjno-edukacyjna resortu ma na celu rozpropagowanie tej formy wypoczynku, co będzie miało bezpośredni, pozytywny wpływ na sytuację branży agroturystycznej - wyjaśnił Giżyński.
Kamila Szałaj