StoryEditor

Brak dotacji z ARiMR? Są kredyty dla rolników zabezpieczone gwarancją Agromax z dopłatą do odsetek

Inwestycje w gospodarstwie rolnym to konieczność by zagwarantować jego rozwój i konkurencyjność na rynku. Można je realizować z właśnych środków, z dotacji unijnych lub z kredytów inwestycyjnych. Przy problemach z płynnością finansową i długich terminach rozpatrywania wniosków w ARiMR często możliwy jest tylko kredyt. Teraz może być on dla rolnika tańszy i bardziej bezpieczny dzięki gwarancji Agromax.

20.11.2024., 17:40h

Od niedawna rolnicy w całej Polsce mają możliwość skorzystania z kredytów bankowych, zabezpieczonych gwarancją Agromax z możliwością otrzymania dopłaty do odsetek. Środki finansowe na ten cel pochodzą z Funduszu Gwarancji Rolnych Plus (FGR PLUS) w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR 23-27).

Gwarancja bankowa na kredyty obrotowe i inwestycyjne

Gwarancją obejmowane są kredyty obrotowe lub inwestycyjne udzielane przez banki kredytujące, z którymi Bank Gospodarstwa Krajowego zawarł umowy w tym zakresie:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
  • Credit Agricole Bank Polska S.A.
  • mBank S.A.
  • PKO Bank Polski S.A.
  • SGB-Bank S.A.
  • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie

Zakres gwarancji wynosi do 80% kwoty kapitału kredytu. Maksymalna kwota gwarancji Agromax to 5 mln zł (dla kredytu inwestycyjnego). Natomiast maksymalny okres gwarancji wynosi 51 miesięcy w przypadku kredytu obrotowego lub 183 miesiące dla kredytów inwestycyjnych. Co ważne, gwarancja jest bezpłatna, ponieważ ma formę pomocy publicznej.

Dopłata do odsetek kredytu z FGR Plus

Drugą formą wsparcia w zakresie kredytowania jest dotacja na spłatę odsetek. Polega na pokryciu przez BGK części lub całości odsetek od kredytu naliczanych przez bank kredytujący za dany okres odsetkowy. Dotacja stanowi pomoc publiczną (nie zalicza się do limitu de minimis) w przypadku kredytu udzielonego rolnikom oraz przetwórcom produktów rolnych.

- Maksymalna kwota dotacji to 4 proc. lub 8 proc. kwoty kredytu za każdy 12-sto miesięczny okres kredytu i nie może przekroczyć wysokości odsetek naliczonych przez bank kredytujący. Dotacja obejmuje maksymalnie okres 24 miesięcy licząc od daty uruchomienia kredytu objętego gwarancją z FGR Plus - wyjaśnia Mikołaj Baum, prezes firmy doradczej Agraves.

Wysokość dotacji na spłatę odsetek w ramach Agromax

Wysokość dotacji na spłatę odsetek zależy od typu Kredytobiorcy i celu inwestycji tj.

1) 50% kwoty raty odsetkowej i jednocześnie nie może przekroczyć 4% kwoty udzielonego kredytu za każdy 12 miesięczny okres kredytu w przypadku:

  • rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne, którego wielkość ekonomiczna wynosi poniżej 25 tys. euro,
  • rolnika, którego wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest większa niż 25 tys. euro, a inwestycja przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu,
  • jeżeli inwestycja przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu lub realizacji celów Strategii „Od pola do stołu”,

2) 100% kwoty raty odsetkowej i nie może przekroczyć 8% kwoty udzielonego kredytu za każdy 12 miesięczny okres kredytu, w przypadku jeśli:

  • kredytobiorcą jest młody rolnik,
  • wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest mniejsza niż 25 tys. euro, a inwestycja przyczynia się do ochrony środowiska i klimatu.

Jakie są warunki otrzymania dopłaty do odsetek?

Aby rolnik mógł otrzymać dopłatę do odsetek muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • złożenie wniosku o udzielenie przez BGK gwarancji spłaty kredytu i dotacji na spłatę odsetek w banku kredytującym,
  • objęcie kredytu gwarancją FGR Plus w wysokości min. 60 proc. (wskaźnik powinien być utrzymany co najmniej w całym okresie kredytowania),
  • spełnianie warunków dla otrzymania pomocy publicznej, w szczególności:

        - brak przekroczenia poziomu intensywności pomocy publicznej,

        - brak wykluczenia z otrzymania pomocy publicznej,

  • dokonywanie spłaty w pełnej wysokości raty kapitału i naliczonej przez bank kredytujący kwoty odsetek w części niepokrytej dotacją na spłatę odsetek w terminach ustalonych w umowie kredytu (dopuszczalne jest opóźnienie w spłacie nie przekraczające 7 dni kalendarzowych).

Kto może otrzymać gwarancję bankową i dopłatę do odsetek?

Beneficjentem kredytów bankowych, zabezpieczonych gwarancją Agromax z możliwością otrzymania dopłaty do odsetek może być:

  • rolnik oraz „młody rolnik”, który ma nie więcej niż 40 lat)
  • rolnik, który prowadzi niezarejestrowaną działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) lub produkcji marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL) w zakresie przetwarzania lub zbywania przetworzonych produktów rolnych
  • mikroprzedsiębiorca prowadzący zarejestrowaną działalność w zakresie przetwarzania produktów rolnych (w tym przedsiębiorca prowadzący działalność w zakresie MOL), który zatrudnia mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót lub roczna suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro, posiadający gospodarstwo rolne i wykorzystujący własne produkty rolne do przetwarzania
  • przetwórca tj. przedsiębiorca MŚP, który prowadzi zarejestrowaną działalność w zakresie przetwarzania produktów rolnych
  • przedsiębiorca MŚP, który wprowadza do obrotu produkty rolne – wyłącznie grupy producentów rolnych i ich związki, spółdzielnie, spółdzielnie rolników, organizacje producentów i ich zrzeszenia, organizacje międzybranżowe

Na jakie inwestycje można otrzymać kredyty z gwarancją i dopłatą do odsetek?

Gwarancja Agromax jest przeznaczona dla kredytów inwestycyjnych udzielanych na finansowanie inwestycji polegających w szczególności na:

  • zwiększeniu innowacyjności gospodarstw rolnych, w tym cyfryzacji lub automatyzacji działalności rolniczej prowadzonej w gospodarstwie rolnym lub rolnictwie precyzyjnym,
  • racjonalizacji technologii produkcji, zmianie profilu produkcji, poprawie jakości produkcji,
  • rozwoju produkcji roślinnej lub zwierzęcej w gospodarstwie rolnym,
  • przechowalnictwie, suszeniu, magazynowaniu lub przygotowaniu produktów rolnych do sprzedaży,
  • sprzedaży/dostawach bezpośrednich,
  • zakupie gruntów do 10% wartości kwoty kredytu, a w przypadku „młodego rolnika” - do 100% wartości kwoty kredytu,
  • przyczynianiu się do ochrony środowiska i klimatu jako komponentu uzupełniającego realizację inwestycji wymienionych powyżej.

Dlaczego warto skorzystać z gwarancji Agromax?

Pomoc polegająca na gwarancji spłaty kredytu inwestycyjnego oraz powiązanego z nim kredytu obrotowego wraz z możliwością uzyskania dotacji na spłatę odsetek sięgającej do 8 pkt. proc w dwóch pierwszych latach od uruchomienia środków z kredytu jest atrakcyjna dla rolników i przetwórców w sektorze rolno-spożywczym. Oznacza bowiem nową możliwość finansowania różnego typu inwestycji, w tym związanych z ochroną środowiska i klimatu czy automatyzacją procesów.

- Kredyty w ramach programu FGR Plus to kompleksowe rozwiązanie. Kredyt inwestycyjny może pomóc zarówno poprawić wydajność istniejących gospodarstw czy zakładów, jak i pogłębić współpracę w ramach szerszego łańcucha produkcyjnego, przeprowadzić transformację energetyczną czy pomóc wprowadzić najnowsze technologie. Widzimy już trend rosnącego zainteresowania rolnictwem precyzyjnym w niektórych branżach, a nowa oferta ten efekt może jeszcze wzmocnić. Młodzi rolnicy będą mogli także przeznaczyć całą wartość kredytu na zakup ziemi, co powinno ułatwić im start w rolnictwie – mówi Maciej Piskorski, Dyrektor Departamentu Produktów Agro w Banku BNP Paribas, który jest na liście banków współpracujących z ARiMR w tym zakresie.

Inwestycje finansowane w ramach kredytu muszą się zawierać w jednym z trzech zakresów wynikających z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, czyli:

  • „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność”,
  • „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości – w gospodarstwie”,
  • „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości – poza gospodarstwem”.

oprac. bcz na podst FGR, Agraves i BNP Paribas

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. styczeń 2025 22:55