StoryEditor

Bruksela przeorganizuje komisje parlamentarne. Co to oznacza?

Komisja Środowiska UE zostanie podzielona na dwie odrębne jednostki? Co z komisją rolnictwa? Jakie będą nowe obowiązki i jak wpłynie to na legislację w nowych obszarach?

13.07.2024., 11:25h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Komisja Środowiska UE będzie podzielona? Zdrowie i klimat w oddzielnych komisjach
  • Możliwe połączenie Komisji Rolnictwa i Rybołówstwa w UE
  • Czy DG SANTE traci wpływy?

Komisja Środowiska UE będzie podzielona? Zdrowie i klimat w oddzielnych komisjach

Obecna Komisji Ochrony Środowiska w Parlamencie Europejskim zostanie prawdopodobnie w przyszłości podzielona na dwie wyspecjalizowane komisje. Jak potwierdziły AGRA Europe i dwa różne źródła brukselskie, obszary zdrowia i bezpieczeństwa żywności, a także ochrony roślin mają zostać przekazane do nowo powstałej Komisji Zdrowia.

Zobacz też: Budżet UE: Bruegel proponuje cięcie środków na WPR!

Obszary związane z ochroną środowiska i klimatu pozostaną w mniejszej Komisji Środowiska. Powodem reorganizacji jest duża ilość propozycji legislacyjnych, które wpłynęły w ostatniej kadencji, co powodowało znaczne obciążenie pracą.

Możliwe połączenie Komisji Rolnictwa i Rybołówstwa w UE

Szczegóły dotyczące liczby przyszłych członków komisji nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone. Dotychczasowa Komisja Ochrony Środowiska, licząca obecnie 84 członków, jest zdecydowanie największą wyspecjalizowaną komisją w Parlamencie Europejskim. Dla porównania Komisja Rolnictwa ma obecnie 46 członków. Pogłoski o tym, że Komisja Rolnictwa może zostać połączona z Komisją Rybołówstwa nie zostały jeszcze oficjalnie potwierdzone.

image

Reforma WPR jest konieczna przed przystąpieniem Ukrainy do UE

Czy DG SANTE traci wpływy?

Tymczasem pojawiają się informacje, że w ramach Dyrekcji Generalnych Komisji Europejskiej może dojść do redystrybucji obowiązków i kompetencji. Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) może przekazać odpowiedzialność za dopuszczanie środków ochrony roślin, nowe techniki genomowe oraz zdrowie zwierząt i roślin Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa (DG AGRI). To samo dotyczy budżetu związanego z dobrostanem zwierząt i uprawą.

Plany te nie zostały jednak jeszcze potwierdzone, ale jeśli dojdzie do reorganizacji, może ona zostać przeprowadzona w listopadzie. Wiadomo, że 1 listopada jest oficjalną datą rozpoczęcia działalności nowego kolegium komisarzy.

Dyskutowane jest również utworzenie nowego stanowiska komisarza w randze wiceprzewodniczącego ds. żywności. Miałby on nadzorować kilku komisarzy odpowiedzialnych za poszczególne obszary. Jednak i w tym przypadku nie podjęto jeszcze ostatecznych decyzji.

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 10:18