StoryEditor

Budowa silosu na kiszonkę – jaka odległość od brzegu wód powierzchniowych?

Planując budowę silosu na kiszonkę warto wiedzieć w jakiej odległości od linii brzegu wód powierzchniowych można go wybudować, zgodnie z prawem budowlanym, ale i programem azotanowym.

23.12.2024., 09:00h

Każdy nawóz naturalny, czy to obornik, czy to kiszonka powinien być przechowywany w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu. Silos na kiszonkę musi być usytuowany w bezpiecznej odległości zarówno od zabudowań i granic gospodarstwa zgodnie z wymaganiami prawa budowlanego. Musimy również pamiętać, że taki silos musi zachować odpowiednią odległość od studni, która stanowi źródło zaopatrzenia w wodę dla ludzi i zwierząt. 

Zobacz także: Czy trzeba mieć płytę na dostarczony obornik, chwilę przed jego aplikacją na polu?

Odległość silosów na kiszonki

Jak podaje rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie (Dz. U. z 2023 r. poz. 297), określa w § 9, że odległość silosów na kiszonki powinna wynosić co najmniej:

  • 25 m od pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, jednak nie mniej niż 30 m od otworów okiennych i drzwiowych w tych pomieszczeniach,
  • 50 m od budynków służących przetwórstwu artykułów rolno-spożywczych i magazynów środków spożywczych,
  • 8 m od budynków magazynowych pasz i ziarna,
  • 15 m od instalacji służących do otrzymywania biogazu rolniczego,
  • 15 m od składu węgla i koksu,
  • oraz 5 m od granicy działki sąsiedniej.

Jak przechowywać kiszonkę?

Program azotanowy określa warunki przechowywania kiszonek. Zgodnie z nim, kiszonka nie może być przechowywania bezpośrednio na gruncie. Kiszonki przechowuje się w: 

  • silosach,
  • rękawach foliowych,
  • na płytach lub na podkładzie z folii, sieczki, słomy, lub innego materiału, który pochłania odcieki,
  • oraz pod przykryciem foliowym.

image

Czy można trzymać obornik bezpośrednio na gruncie?

Ani kiszonek, ani nawozów naturalnych nie przechowuje się w odległości mniejszej niż 25 m od studni lub innych ujęć wód (jeżeli nie ustanowiono strefy ochronnej na podstawie przepisów ustawy – Prawo wodne) oraz linii brzegu wód powierzchniowych oraz pasa morskiego. 

- Podsumowując, bez względu na wybrany sposób przechowywania kiszonek, zawsze należy zadbać o to, aby odcieki z tych kiszonek nie przedostawały się do gruntu, a następnie do wód. Silos na kiszonkę zlokalizowany zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane i ustawy − Prawo wodne, to silos, który spełnia jednocześnie wymagania § 9 rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 stycznia 2023 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle rolnicze i ich usytuowanie oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 stycznia 2023 r. w sprawie „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Wymagania te wzajemnie się uzupełniają. Ponadto program azotanowy nie przewiduje odstępstw od tych wymagań dla wybranych metod przechowywania kiszonek - podsumowuje Ministerstwo Infrastruktury. 

 

Bernat Patrycja

Fot: Nuckowski

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. grudzień 2024 09:02