StoryEditor

Bydło mięsne limousine: dlaczego opłaca się nawet w kryzysie? [Rolnictwo Podkarpacia]

Jak wygląda hodowla bydła limousine na pagórkowatym Podkarpaciu? Czy jest popyt na bydło tej rasy i co wpływa na opłacalność jej utrzymania?
08.06.2024., 08:00h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Wypas na pagórkowatym terenie
  • Limousine ma więcej plusów
  • Wypas na 130 ha użytków zielonych
  • 170 sztuk bydła na sprzedaż rocznie
  • Sprzedaż obornika

Wypas na pagórkowatym terenie

– Po rozwiązaniu PGR byłem pracownikiem stadniny koni w gospodarstwie, w którym właśnie się znajdujemy. I tak przez 18 lat, aż do 2020 roku, kiedy szef zaproponował mi, abym je od niego wydzierżawił, a następnie częściowo wykupił. Zgodziłem się – mówi Piotr Bukała spod rzeszowskiej Tarnawki, który utrzymuje 280 sztuk bydła ras limousine i charolaise.

W gospodarstwie liczącym obecnie 230 ha wraz z dzierżawami, ponad połowę stanowią trwałe użytki zielone. Na 100 ha rolnik uprawia natomiast pszenicę (plony 5,5 t/ha), pszenżyto (5,5 t/ha), owies (4 t/ha) kukurydzę (50 t zielonki/ha), rośliny pastewne, tj. lucernę i koniczynę oraz trawy na gruntach ornych.

– Gospodarowanie na pagórkowatym terenie nie należy do najłatwiejszych. Mamy też kiepskie, gliniaste gleby. Przeważa IV i V klasa ­– zwraca uwagę hodowca z pow. łańcuckiego. Niemniej, jak skromnie przyznaje, udaje się prowadzić biznes z większymi i mniejszymi sukcesami.

Wizytówka gospodarstwa

Piotr Bukała

Tarnawka, pow. ła...

Pozostało 84% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 20:53