StoryEditor

Certyfikaty węglowe – KE ustaliła szczegółowe zasady

Komisja Europejska przyjęła 30 listopada 2022 roku wniosek w sprawie ustanowienia pierwszych ogólnounijnych dobrowolnych ram prawnych dla wiarygodnego certyfikowania wysokiej jakości usuwania dwutlenku węgla.
02.01.2023., 15:01h
Wniosek KE otwiera drogę do powstania w UE systemu obiektywnego certyfikowania praktyk, pozwalających na wychwytywanie dwutlenku węgla – także w rolnictwie – a to pozwala na generowanie tzw. zielonych certyfikatów i otwiera drogę do rynkowego obrotu nimi.
Aby zapewnić przejrzystość i wiarygodność procesu certyfikacji, we wniosku określono zasady niezależnej weryfikacji usuwania dwutlenku węgla, a także zasady uznawania systemów certyfikacji, które można wykorzystać do wykazania zgodności z ramami UE.

Aby zapewnić jakość i porównywalność usuwania dwutlenku węgla, proponowane rozporządzenie ustanawia cztery kryteria QU.A.L.ITY:

  • Quantification – mierzalność: działania w zakresie usuwania dwutlenku węgla muszą być dokładnie mierzone i muszą przynosić jednoznaczne korzyści dla klimatu;
  • Additionality – dodatkowość: działania w zakresie usuwania dwutlenku węgla muszą wykraczać poza już istniejące praktyki i wymogi prawa;
  • Long-term storage – długotrwałe składowanie: certyfikaty są powiązane z okresem składowania dwutlenku węgla w celu zapewnienia trwałego składowania;
  • Sustainability – zrównoważony charakter: dzi...
Pozostało 60% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 12:05