StoryEditor

Co Brexit będzie oznaczać dla polskich rynków rolnych?

Polska oczekuje, że Komisja Europejska zrobi wszystko, żeby uniknąć destabilizacji rynków rolnych po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Bezumowny Brexit będzie oznaczał dla Polski 10% spadek eksportu żywności na rynek brytyjski. Najbardziej ucierpią hodowcy drobiu oraz bydła mięsnego.
07.12.2020., 09:12h
Negocjacje w sprawie umowy handlowej pomiędzy UE i Wielką Brytanią wciąż trwają. Ale nie ma gwarancji, że zakończą się sukcesem. Dla polskich producentów żywności najgorszym scenariuszem jest Brexit bezumowny.

- Skutki Brexitu mogą być najbardziej odczuwalne dla rynku mięsa drobiowego oraz wołowiny. Pośrednio mogą one dotkną także innych sektorów. Dlatego naszym zdaniem Komisja Europejska powinna przygotować plan działań zapobiegających destabilizacji rynków rolnych wykorzystując wszystkie możliwości, które ma posiada – powiedział minister rolnictwa Grzegorz Puda.

O skali problemu najlepiej świadczą dane statystyczne. Z informacji ministerstwa rolnictwa wynika, że Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jest największym importerem netto towarów rolno-spożywczych z krajów UE. W 2018r. dodatnie saldo w obrotach tymi produktami państw UE-27 z UK wyniosło 25 mld euro (przy całkowitym eksporcie rolno-spożywczym UE-27 na rynek brytyjski na poziomie 41 mld euro rocznie). Dodatnie saldo w obrotach między UE 27 i UK było wyższe niż saldo ówczesnej UE-28 w handlu rolno-spożywczym z resztą świata (21 mld euro€). Kraj ten ...
Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 13:54