IV kw. 2023 r. przyniósł wzrost cen produktów mlecznych. Nastąpił on mimo nadal słabego światowego popytu i wynikał ze spadku dostaw mleka wśród głównych eksporterów produktów mlecznych. Wzrost cen miał szeroki zakres produktowy, przy czym najsilniej zwiększyły się ceny masła (o ok. 24%) i serwatki (o ok. 23%).
Korekta cen na światowym rynku mleka
W ostatnich miesiącach mamy do czynienia z korektą i ponownym spadkiem cen.
- W naszej ocenie wynika to z poprawiających się perspektyw produkcji mleka wśród największych światowych eksporterów produktów mlecznych, przy jednoczesnym utrzymującym się słabym światowym popycie – napisali w swojej prognozie analitycy Credit Agricole.
Dobre perspektywy produkcji mleka na półkuli północnej
Obecnie uwaga rynku w coraz większym stopniu koncentrować będzie się na półkuli północnej, gdzie UE oraz USA będą wchodzić w decydującą fazę sezonu mlecznego. Jak dotąd warunki agrometeorologiczne w UE oraz w USA pozostają dobre. Jednocześnie utrzymująca się nadal relatywnie wysoka opłacalność produkcji mleka wynikająca z wysokich cen skupu mleka w warunkach niskich cen pasz stanowi w ocenie Credit Agricole impuls do zwiększania jego dostaw. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiego scenariusza jest ewentualne pogorszenie się warunków agrometeorologicznych w najbliższych miesiącach.
Ceny produktów mlecznych pozostaną w trendzie spadkowym
Oczekiwany przez analityków Credit Agricole wzrost produkcji mleka w UE i USA w warunkach słabego popytu na produkty mleczne będzie w najbliższych miesiącach oddziaływał w kierunku spadku cen na światowym rynku mleka. Będą one kształtowały się w trendzie spadkowym do III kw. 2024 r.
- Oczekujemy, że na przełomie III i IV kw. br. dojdzie do odwrócenia trendu i wzrostu cen, czemu sprzyjać będzie ożywienie popytu na produkty mleczne, wspierane m.in. przez silniejszy popyt w Europie – napisano w prognozie.
Co to oznacza dla polskich rolników?
Zdaniem analityków Credit Agricole cena skupu mleka w Polsce w najbliższych miesiącach będzie kształtować się w trendzie spadkowym, przy czym lokalnie czynnikiem ograniczającym skalę spadku cen pozostanie wysoka konkurencja o surowiec pomiędzy mleczarniami. I tak cena skupu mleka w Polsce wyniesie:
- na koniec 2024 r. ok. 210 zł/hl,
- na koniec 2025 r. ok. 240 zł/hl.
Zobacz relację z naszego Forum Mleko!