StoryEditor

Co dalej z Państwową Inspekcją Bezpieczeństwa Żywności?

W rządzie nie toczą się prace nad konsolidacją wszystkich inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Jedynie w zeszłym roku udało się przyłączyć do IJHARS-u część Inspekcji Handlowej. 
17.02.2021., 14:02h

Tym razem o niezrealizowany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości pomysł zapytali senatorowie tej partii. Senacka komisja rolnictwa zajęła się bowiem „Informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat kontroli jakości żywności oraz zwalczania nieuczciwych praktyk w handlu po połączeniu zadań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli artykułów żywnościowych”.

W trakcie posiedzenia MRIRW poinformowało, że 1 lipca 2020 r. doszło do połączenia zadań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli artykułów żywnościowych.

– Połączenie zwiększyło efektywność kontroli artykułów rolno-spożywczych w zakresie jakości handlowej ze szczególnym uwzględnieniem interesów konsumentów. Regulacja ta poprawiła nadzór nad jakością żywności i skuteczność eliminowania nieuczciwych praktyk w handlu np. fałszowania żywności – powiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik.

Dzięki konsolidacji poszerzono uprawnienia IJHARS o następujące kompetencje:
  • nadzór nad jakością hadlową art. rolno-spoż. w obrocie detalicznym w tym gastronomii 
  • nadzór nad obrotem detalicznym paszami przeznaczonymi dla zwierząt domowych (z wyłączeniem zakładów leczniczych dla zwierząt),
  • nadzór nad wprowadzi em do obrotu materiałów do kontaktu z żywnością 
  • kontrole oznakowania żywności GMO,

Nowe nadane uprawnienia pozwoliły IJHARS na kontrole żywności na trzech etapach:
  • u producentów,
  • w sklepach,
  • w lokalach gastronomicznych. 

W ramach połączenia IJHARS przejął 95 etatów oraz 5 laboratoriów. 

– Obecnie nadzorujemy cały ciąg od producenta do konsumenta. Takich kontroli zrobiliśmy w zeszłym roku 67 tys. z czego 58 tys. są to kontrole graniczne artykułów sprowadzanych z państw trzecich. W tym są także kontrole owoców i warzyw wysłanych do państw trzecich. Tych kontroli było 18 tys. Na rynku krajowym rynku przeprowadzono ok. 9 tys. kontroli - mówił w Senacie Andrzej Romaniuk Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.     

IJHARS wydała 2517 decyzji administracyjnych. W tym 836 decyzji karnych np. zakaz wprowadzenia do obrotu czy ukarania przedsiębiorców. Najmniej uwag kontrolerzy mieli do cech organoleptycznych, a najwięcej do prawidłowego oznakowania żywności.  

Podczas dyskusji senatorowie pytali co dzieje się z powstanie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. – Chciałem zapytać o organizację pracę wszystkich inspekcji. Temat jest stary i specjalnie go dotykam, bo toczy się bój medialny między byłymi ministrami rolnictwa, którzy deklarowali, że z tych 5 inspekcji powstanie jedna – mówił senator Józef Łyczak.   

- W tej chwili pracę co do połączenia tych inspekcji się nie toczą. Cały czas o tym myślmy. Jest to kwestia decyzji politycznych w tym zakresie jest przed nami – odpowiedział wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, który przypomniał, że mimo przygotowania stosowanych ustaw PIBŻ nie powstał m.in. z powodu sprzeciwu ministerstwa zdrowia.  

wk
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:44