W czwartek 14 listopada br. minister rolnictwa Czesław Siekierski spotkał się z rolnikami w miejscowości Barzkowice. Rozmowy dotyczyły kilku tematów, jednak najbardziej wybrzmiała sprawa dzierżaw ziemi i jej sprzedaży.
Zobacz także: Dzierżawa ziemi w woj. mazowieckim. CPK wydzierżawi grunty rolnikom. Jakie warunki?
Dzierżawa ziemi z KOWR
Podczas spotkania rolnicy zarzucali obecnemu ministrowi rolnictwa brak działań, które miałby na celu ochronę polskiej ziemi i dzierżawienie krajowych terenów przez spółki z obcym kapitałem. Jak podaje Tygodnik-rolniczy.pl - Chodzi m.in. duńską firmę Goodvalley, której KOWR właśnie przedłużył o 8 lat (do końca 2032 roku) umowę dzierżawy 650 hektarów w woj. zachodniopomorskim. Rolnicy protestują też przeciwko przedłużeniu na 19 lat dzierżawy 500 ha ziemi Przedsiębiorstwu Rolno-Przemysłowemu Babinek, którym zarządza Francuz. W tej sprawie nieprawidłowości wykrył NIK, który ocenił, że mogły tu wystąpić mechanizmy korupcjogenne.
Sprawa podobno ma trafić do prokuratury, ponieważ on sam decyzji dyrektora KOWR-u uchylić nie może.
Zakaz sprzedaży ziemii
Padło również pytanie o przedłużenie ustawy o zakaznie sprzedaży ziemi. Przypomnijmy, że wygasa ona w 2026 roku.
- Co z młodymi rolnikami takimi jak ja, którzy mają jeszcze grunty w dzierżawie i chcą tą dzierżawę utrzymywać? Czy zmusicie nas wszystkich, tak jak w 2011-2012 roku do wykupu gruntów? Niektórzy do dziś borykają się z kredytami za kupno tej ziemi – mówił Jakub Buchajczyk, rolnik z gminy Drawno, działacz OOPR.
Rolnikom bardzo nie podoba się też pomysł utworzenia przez KOWR Ośrodków Produkcji Rolnej, a także zwrócili też uwagę na brak działań ministerstwa w zakresie poprawy opłacalności produkcji rolnej. Miały ruszyć zespoły robocze przy resorcie, które miały wypracować rozwiązanie najpilniejszych problemów, jak szacowanie suszy czy odbudowa hodowli. Więcej o tym przeczytasz na portalu Tygodnik-rolniczy.pl
Bernat Patrycja na podst. Tygodnik-rolniczy.pl
Fot: MRiRW