StoryEditor

Co kontroluje ARiMR w gospodarstwach rolnych hodowców i czy kontrola jest zapowiedziana?

ARiMR przeprowadza trzy rodzaje kontroli w siedzibach stad i gospodarstwach rolnych z produkcją zwierzęcą. Jak przebiega kontrola i czy może być niezapowiedziana?

12.08.2024., 14:00h

Czy kontrola musi być zapowiedziana? 

ARiMR informuje, że podczas kontroli siedziby stada na miejscu musi być właściciel lub osoba upoważniona, po pierwsze, żeby móc wejść do budynków, a po drugie, żeby posiadacz zwierząt mógł przedstawić wymaganą dokumentację. 

Zawiadomienie rolnika o kontroli jest wykonywane wtedy, gdy jego obecność jest niezbędna do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli wcześniejsze powiadomienie następuje na więcej niż 48 godzin przed kontrolą, powinno ono mieć miejsce z wyprzedzeniem ograniczonym do niezbędnego minimum. Czas ten nie może przekraczać 14 dni. Natomiast w przypadku kontroli dotyczących inwentarza żywego termin powiadomienia nie może przekraczać 48 godzin z wyjątkiem uzasadnionych przypadków. ARiMR o kontroli powiadamia telefonicznie, pisemnie lub bezpośrednio. O niezapowiedzianych kontrolach w gospodarstwie, pisaliśmy 9 sierpnia. 

image

Niezapowiedziana kontrola z ARiMR. Co może skontrolować Agencja bez obecności rolnika?

Kontrola ARiMR w siedziabach stad zwierząt gospodarskich 

ARiMR przeprowadza trzy rodzaje kontroli w siedzibach gospodarstw zajmujących się produkcją zwierzęcą. Głównym celem jest weryfikacja wypełnienia obowiązków posiadaczy zwierząt. 

  • Kontrola wsparcia bezpośredniego do zwierząt

ARiMR wyjaśnia, że celem kontroli jest sprawdzenie spełnienia warunków kwalifikowalności do otrzymania płatności. Kontroli podlega co najmniej 5% wniosków o płatność z tytułu wsparcia do zwierząt z gatunków: bydło, owce i kozy. Gospodarstwa do kontroli typowane są na podstawie analizy ryzyka oraz losowo.

  • Kontrola stanu faktycznego zwierząt w porównaniu z systemem IRZ Plus

To kontrola, która również odbywa się przy obecności właściciela i dotyczy m.in. takich zwierząt jak: bydło, owce, kozy i świnie.

- Celem kontroli jest wyjaśnienie nieprawidłowości występujących w systemie informatycznym w celu zapewnienia aktualnej bazy danych systemu IRZ zgodnej ze stanem rzeczywistym w gospodarstwie. Kontrole realizowane są m.in. w przypadku, gdy postępowanie wyjaśniające przeprowadzone z posiadaczem zwierzęcia nie doprowadziło do wyjaśnienia niezgodności - podaje ARiMR. 

  • Kontrole Ekoschematu Dobrostanu zwierząt i realizowanych praktyk oraz innych form wsparcia do produkcji zwierzęcej

Agencja wymienia, że celem kontroli jest weryfikacja spełnienia przez rolników wymogów właściwych dla poszczególnych wariantów Ekoschematu "Dobrostan zwierząt” m.in. wymogów dotyczących wielkości powierzchni bytowych zwierząt, dostępu do zewnętrznych powierzchni takich jak wybiegi, pastwiska, okólniki. Dodatkowo w trakcie kontroli na miejscu sprawdzane są wymogi związane z oznakowaniem i zgłoszeniem zwierząt do bazy danych IRZ. Tutaj podobnie jak w przypadku kontoli płatności do zwierząt weryfikacji podlega co najmniej 5 % wniosków o płatność. Gospodarstwa do kontroli typowane są na podstawie analizy ryzyka oraz losowo.

Jaki jest przebieg kontroli w siedzibie stada?

Kontrole przeprowadzają pracownicy ARiMR upoważnieni przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Osoba zajmująca się kontrolą ma prawo do wstępu do siedziby stada, dostępu do zwierząt, żądania pisemnych lub ustnych informacji od właściciela stada związanych z przedmiotem kontroli, wglądu do dokumentów związanych z przedmiotem kontroli, sporządzania z nich odpisów, wyciągów, kopii lub fotokopii oraz zabezpieczania tych dokumentów, a także żądania wydruków z dokumentów prowadzonych przy zastosowaniu systemów informatycznych.

Kontrole na miejscu realizowane są przez zespoły kontrolne składające się z co najmniej dwóch inspektorów terenowych, pracowników ARiMR.

Czy rolnik otrzymuje raport z kontroli? 

Rolnik z przeprowadzonych czynności kontrolnych otrzymuje raport. Jeśli nie zgadza się z ustaleniami zawartymi w raporcie/protokole może zgłosić do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR zastrzeżenia na piśmie 3 dni od dnia doręczenia protokołu – w przypadku kontroli na podstawie ustawy o identyfikacji i rejestracji zwierząt lub 14 dni od dnia doręczenia raportu. 

- W przypadku, gdy stwierdzone naruszenia obowiązków określonych w przepisach ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt stanowią naruszenie (niespełnienie) wymagań systemu wzajemnej zgodności a posiadacz zwierząt jest beneficjentem pomocy finansowej udzielanej przez ARiMR, może to skutkować zmniejszeniem lub utratą płatności - zaznacza ARiMR. 

oprac. dkol na podst. gov.pl

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. sierpień 2024 14:02