StoryEditor

Co się zmieni w normach GAEC i Planie Strategicznym na korzyść rolników?

Podczas webinarium na temat aktualnego naboru wniosków o dopłaty bezpośrednie i ekoschematy, które odbyło się 10 kwietnia nasz ekspert Grzegorz Ignaczewski w prezentacji pt.: Finanse w gospodarstwie – pomysły na trudne czasy mówił, o korzystnych zmianach dla rolników w Planie Strategicznym w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
17.04.2024., 09:31h

Zmiany w normach warunkowości (GAEC)

- Wiemy, że KE ugięła się pod naciskiem protestów rolników i będziemy mieli zmiany w zakresie warunkowości. Szczególnie ważne są zmiany w zakresie trzech norm ograniczają możliwości planowania produkcji w gospodarstwie, ale możliwości wykorzystania pełnego potencjału – tłumaczył Grzegorz Ignaczewski.

image

Jak zabezpieczyć swoje plony i dochody w gospodarstwie w 2024 roku? Ekspert podpowiada rolnikom plan działania

  • GAEC 8: obowiązek zachowania istniejących elementów krajobrazu na swoich gruntach, zniesienie obowiązku przeznaczania minimalnej części swoich gruntów ornych na obszary nieprodukcyjne, takie jak grunty ugorowane (dobrowolny ekoschemat).

- Już 15 marca Komisja Europejska dała wyraźny sygnał, że na 2024 r. będzie odstępstwo pozwalające wypełnić te wymagania wynikające z posiadania obszarów nieprodukcyjnych innymi metodami – mówił Grzegorz Ignaczewski. Komisja idzie również o krok dalej i jest możliwość, żeby w ogóle zrezygnować w całej perspektywie z obowiązku ugorowania gruntów, zastępując obowiązkowe ugorowanie dobrowolnym ekoschematem. Ministerstwo Rolnictwa wydało komunikat, w którym informuje rolników, że taki dobrowolny ekoschemat dotyczący ugorowania gruntów będzie również  w 2024 r. W związku z czym GAEC 8 będzie mocno złagodzony – podkreślił ekspert.  

  • GAEC 7: będzie można spełnić tę normę decydując się na rotację lub dywersyfikację upraw, w zależności od warunków,
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny tylko dla Prenumeratorów
Zyskaj dostęp do wszystkich treści Premium i e-wydań z Prenumeratą Cyfrową lub Drukowaną. Wybierz pakiet dla siebie i korzystaj tak, jak lubisz.
Masz Prenumeratę top agrar Polska, ale nie wiesz, jak dodać numer klienta na portalu?Kliknij tu, przygotowaliśmy dla Ciebie instrukcję rejestracji.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. styczeń 2025 18:31