Ministrowie rolnictwa UE spotkają się we wtorek w Brukseli. Chcą tam omówić pakiet WPR zaproponowany przez Komisję Europejską. Komisja chce między innymi trwale znieść obowiązkową stawkę odłogów w wysokości 4% (GAEC 8).
Ile gazu dają państwa członkowskie?
Centralnym pytaniem dla ministrów rolnictwa jest to, czy chcą zmienić pakiet WPR, czy też chcą przyjąć wniosek Komisji bez większych zmian w trybie przyspieszonym.
Jeśli państwa członkowskie chcą ustalić fakty przed wyborami do UE, prawdopodobnie jedyną opcją byłaby procedura przyspieszona. Komisja Rolnictwa Parlamentu Europejskiego zasygnalizowała już, że większość opowiada się za taką procedurą.
Jest to procedura przyspieszona
Jeśli zarówno Parlament Europejski, jak i państwa członkowskie zgodzą się na przyspieszoną procedurę, mogą skrócić proces legislacyjny UE. Oznacza to, że obaj współprawodawcy akceptują wniosek legislacyjny Komisji Europejskiej bez zmian. Negocjacje trójstronne lub wielokrotne czytania nie są wówczas konieczne.
Prezydencja Rady UE chce pilnej procedury
Belgijski wicepremier i minister rolnictwa David Clarinval popiera procedurę przyspieszoną, co potwierdził nam jego rzecznik. Clarinval stoi teraz na czele unijnej rady ministrów rolnictwa, podczas gdy Belgia sprawuje rotacyjną prezydencję Rady UE do końca czerwca br.
Warunkiem przyspieszonej procedury byłoby jednak to, by chciała tego kwalifikowana większość państw członkowskich. Belgijska prezydencja Rady chciała do piątku (22 marca br.) dowiedzieć się od delegacji, czy zgodzą się one na procedurę przyspieszoną. Jeżeli uda się uzyskać większość kwalifikowaną, odpowiednia propozycja pilnego trybu zostanie przedłożona Parlamentowi we wtorek (26 marca) i Radzie ds. Rolnictwa i Rybołóstwa (Agrifish). Obecnie nie ma żadnych odpowiedzi na te pytania.
Byłoby wówczas bardzo prawdopodobne, że obaj współprawodawcy doszliby do porozumienia przed wyborami europejskimi. Istnieją jednak znaki zapytania co do stanowiska Niemiec. Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir dał już jasno do zrozumienia, że nie zgadza się ze wszystkimi planami zmian Komisji.