Jeden z uczestników webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" zadał naszemu ekspertowi Grzegorzowi Ignaczewskiemu bardzo konkretne pytanie związane z przekazaniem gospodarstwa rolnego następcy.
Czy można przekazać następcy tylko część gospodarstwa?
- Czy jeśli gospodarstwo składa się z kilku działek można przepisać dziecku tylko część - kilka mniejszych (ok 3 ha) a największą 8 ha zostawić nadal dla sobie I nadal prowadzić działalność rolniczą na tej działce? - pyta naszego eksperta jeden z uczestników webinarium.
Przekazanie części gospodarstwa w ramach premii dla młodego rolnika
Zdaniem Grzegorza Ignaczewskiego, eksperta ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej jest to możliwe, ale pod pewnymi warunkami.
- Zależy to od województwa i od możliwości pozyskania innych gruntów ponieważ pierwszą ratę pomocy wypłaca się, jeżeli najpóźniej w terminie 12 miesięcy od dnia przyznania pomocy powierzchnia UR stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta, małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa lub od Jednostki Samorządu Terytorialnego stanowi co najmniej 50% powierzchni minimalnej - wyjaśnia ekspert.
Powierzchnia minimalna gospodarstwa rolnego a młody rolnik
Przypomnijmy, że powierzchnia minimalna to średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest niższa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju - średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w województwie.
Z kolei średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie w poszczególnych województwach oraz średnią powierzchnię gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju dla naboru przeprowadzanego w danym roku przyjmuje się na podstawie informacji ogłaszanej przez Prezesa ARiMR dla roku poprzedzającego zgodnie z:
1) przepisami o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego – w 2022 r.;
2) ustawą PS WPR – w 2023 r. i w kolejnych latach.