Premia dla młodego rolnika
Obecnie pracuję na etacie, ale mam 1 hektar gruntów rolnych. Czy mogę wziąć dotację dla młodego rolnika? Czy za pieniądze z premii mogę wykończyć budynek jako siedzibę i jak napisać biznesplan?
Rolnik pracujący na etacie
Zasady funkcjonowania pomocy dla młodych rolników są od lat z grubsza podobne, choć zmieniają się niektóre wymagania szczegółowe – np. co do obowiązku podlegania ubezpieczeniu w KRUS po uzyskaniu pomocy. W obecnym programie nie ma tego obowiązku i po premię może sięgnąć także osoba pracująca na tzw. etacie i pod pewnymi warunkami kontynuować zatrudnienie także w całym okresie zobowiązania. Kolejna kwestia to okres od przejęcia gospodarstwa, w trakcie którego można ubiegać się o przyznanie pomocy. Co do zasady za dzień przejęcia gospodarstwa i rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej jest przyjmowany dzień, w którym rolnik wszedł w posiadanie pierwszego hektara (fizycznego) gruntów rolnych. Od tego dnia na złożenie wniosku o przyznanie premii młody rolnik ma tylko 24 miesiące. Jeśli ten okres upłynął, nie ma już możliwości ubiegania się o wsparcie.
Trzeba także zwrócić uwagę na wiek wnioskodawcy – w dniu składania wniosku o przyznanie premii wnioskodawca musi mieć ukończone 18 lat, jednak nie może mieć więcej niż lat 40 – tzn. nie miał jeszcze 41. urodzin.
I wreszcie kwestia samego gospodarstwa – sam fakt posiadania na starcie 1 ha gruntów rolnych nie przesądza jeszcze o możliwości lub niemożliwości skorzystania z premii, jednak na pewno nie wystarczy. Przepisy stanowią, że jednym z warunków wypłaty pierwszej raty pomocy jest przejęcie/nabycie gospodarstwa o minimalnej wymaganej powierzchni (w zależności od województwa równej średniej krajowej lub średniej wojewódzkiej powierzchni gospodarstwa), a dodatkowo powierzchnia UR stanowiących przedmiot wyłącznej własności beneficjenta, małżeńskiej wspólności majątkowej, użytkowania wieczystego lub wyłącznej, lub wspólnej z małżonkiem dzierżawy z ZWRSP, lub od JST stanowi co najmniej 50% tej powierzchni minimalnej.
Czytaj także: Premia dla młodego rolnika nieosiągalna. Czy zostaną zmienione wymagania?
Tak więc w przypadku naszego Czytelnika własny hektar gruntów rolnych pozwoli na ubieganie się o premię tylko wtedy, gdy we wniosku o przyznanie premii wskaże dodatkowe grunty, które może przejąć.
Ten artykuł pochodzi z wydania top agrar Polska 12/2024
czytaj więcej