Ostatnio wyjaśnialiśmy kwestię terminów, kiedy obornik może być przechowywany na gruncie. Czy program azotanowy określa takie przepisy? Nie, przepisy te nie zawierają ograniczeń czasowych w tworzeniu pryzm, ale musimy pamiętać, że takie składowanie nie powinno trwać dłużej, niż 6 miesięcy od dnia kiedy została utworzona.
Czy trzeba mieć płytę obornikową, jeżeli nawóz trzymamy do 6 miesięcy na gruncie?
Jak przechowywać kurzeniec?
Jednym z pojawiających się pytań, odnoszących się do przechowywania obornika, jest kwestia pomiotu kurzego, czy ten obornik można również trzymać bezpośrednio na gruncie?
- Zgodnie z ust. 8 rozdziału 1.4 programu azotanowego pomiotu ptasiego nie przechowuje się bezpośrednio na gruncie (nawet czasowo). Program azotanowy nie przewiduje odstępstw od tej zasady. W odróżnieniu od obornika pomiot ptasi posiada dość luźną konsystencję, która nie pozwala na formowanie pryzmy i przechowywanie na gruncie przez dłuższy czas. Samo przechowywanie na gruncie z definicji służy jedynie do zgromadzenia obornika bezpośrednio przed nawożeniem, a nie jako alternatywa dla posiadania płyt obornikowych - wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury.
Bernat Patrycja
Fot: Daleszyński