StoryEditor

Czy rolnik z bydłem mięsnym na całorocznym pastwisku musi mieć płytę obornikową?

Niedługo mija termin na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. Jednak czy rolnik, który utrzymuje bydło w systemie otwartym, taką płytę musi posiadać?

21.12.2024., 12:00h

Ostatnio pisaliśmy o tym, że powoli kończy się termin na wykonanie płyt obornikowych. Czas został jednak wydłużony, ale nie dla wszystkich. Kto ma więcej czasu na dostosowanie powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych? Dowiesz się TUTAJ!

Bydło w systemie otwartym, a płyta obornikowa

Czy rolnik, który bydło mięsne utrzymuje w systemie otwartym, na całorocznym pastwisku, również jest zobowiązany do spełnienia wymogu programu azotanowego i musi posiadać płytę obornikową?

- Program azotanowy z 2023 r. uwzględnia otwarty system utrzymania zwierząt. Ten system nie wymaga stosowania płyty, ani zbiornika. W systemie otwartym nie ma budynków inwentarskich, a depozycja odchodów odbywa się bezpośrednio na grunt. Nie ma zatem obowiązku posiadania płyt, gdyż odchody nie podlegają zbieraniu i przechowywaniu. Jest to tym samym rodzaj nawożenia gruntu, na którym przebywają zwierzęta, stąd ilość azotu z depozycji odchodów nie może przekroczyć 170 kg N/ha/rok, a sama powierzchnia pastwiska musi być zadarniona. W przypadku znacznego zagęszczenia zwierząt i zniszczenia runi, która pokrywa teren, na którym przebywają zwierzęta, należy ją odnowić, czyli okresowo wyłączyć daną powierzchnię z użytkowania - wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury. 

image

Czy trzeba mieć płytę na dostarczony obornik, chwilę przed jego aplikacją na polu?

 

Bernat Patrycja

fot: Sierszeńska

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat z-ca redaktora prowadzącego topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 12:02