W kwestii przechowywania obornika, kurzeńca i kiszonek pojawia się wiele pytań. Nie brakuje ich również w przypadku sianokiszonek.
Zobacz także: Budowa silosu na kiszonkę – jaka odległość od brzegu wód powierzchniowych?
Program azotanowy zawiera konkretne wytyczne, które odnoszą się do przechowywania kiszonek. Czy te same zasady dotyczą sianokiszonki, która jest materiałem paszowym, przygotowanym z roślin podsuszonych, o zwartości od 40 do 60% suchej masy i przechowywanych w belach owiniętych folią?
Jak przechowywać sianokiszonkę?
Prawo wodne nie zawiera jednak wytycznych odnoszących się do przechowywania sianokiszonek. Są one zawarte w Zbiorze zaleceń dobrej praktyki rolniczej.
Według wytycznych opracowanych przez MRiRW sianokiszonki owinięte folią mogą być składowane na gruncie lub na utwardzonym albo wybetonowanym podłożu.
- Owinięte bele składuje się w pozycji stojącej, obok siebie, najlepiej w dwóch, maksymalnie trzech warstwach, na powierzchni wyścielonej folią lub spryskanej środkiem chwastobójczym w celu ograniczenia wzrostu chwastów niszczących folię i uniemożliwienia zasiedlania gryzoniami - czytamy w Zbiorze zaleceń dobrej praktyki rolniczej.
Miejsce, w którym składujemy bele, nie powinno być również narażone na zalewanie wodami opadowymi, a wszelkie uszkodzenia folii powinny być natychmiastowo zaklejane wodoodporną taśmą.
Jak długo można przechowywać bele z sianokiszonką?
Bele można przechowywać przez jeden rok, ponieważ folia w późniejszym okresie staje się bardziej podatna na uszkodzenia.
Bernat Patrycja
Źródło: MI
Fot: Szczepański