Ostatnio wyjaśnialiśmy kwestię terminów, kiedy obornik może być przechowywany na gruncie. Czy program azotanowy określa takie przepisy? Nie, przepisy te nie zawierają ograniczeń czasowych w tworzeniu pryzm, ale musimy pamiętać, że takie składowanie nie powinno trwać dłużej, niż 6 miesięcy od dnia kiedy została utworzona.
Więcej o tym TUTAJ: Czy można trzymać obornik bezpośrednio na gruncie?
Czy w każdym przypadku trzeba posiadać płytę obornikową?
W takim razie, jeżeli obornik może być przechowywany bezpośrednio na gruncie przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy, to czy posiadanie płyty obornikowej jest konieczne?
- Możliwość czasowego przechowywania obornika bezpośrednio na gruncie została przewidziana dla usprawnienia pracy gospodarstwa przy nawożeniu, więc nie powinna być wykorzystywana w zwykłym trybie przechowywania tego nawozu - tłumaczy Ministerstwo Infrastruktury.
W programie azotanowym nie przewidziano odstępstw od obowiązku w przygotowaniu miejsca do przechowywania nawozów jak obornik.
- Zgodnie z ust. 6 rozdziału 1.4 programu azotanowego wymagana pojemność zbiorników oraz powierzchnia miejsc do przechowywania nawozów naturalnych może ulec stosownemu zmniejszeniu wyłącznie w przypadku, gdy wytworzone w gospodarstwie rolnym nawozy naturalne podlegają procesom technologicznym przetwarzania lub przekazaniu. Powierzchnia pryzm nie może być w związku z tym doliczana do powierzchni płyty obornikowej jako stały element systemu przechowywania nawozów naturalnych w gospodarstwie - wyjaśnia MI.
Bernat Patrycja
Fot: Daleszyński