Są dwa ważne podejścia do zrównoważonego rolnictwa: Integrowana ochrona roślin oraz Integrowana produkcja roślin. Czym się od siebie różnią i dlaczego są ważne?
Zobacz także: Rozwój małych gospodarstw: dofinansowanie przyznane, ale pieniędzy brak
Na czym polega Integrowana Ochrona Roślin?
IOR, czyli Integrowana Ochrona Roślin, jest obowiązkowa dla wszystkich rolników, którzy podlegają ograniczeniu w stosowaniu chemicznych środków ochrony roślin. W tym systemie najważniejsze jest stosowanie metod niechemicznych jak organizmy pożyteczne. IOR jest również pod ścisłą kontrolą PIORiN-u.
Na czym polega integrowana produkcja?
IP, czyli Integrowana Produkcja Roślin, w przeciwieństwie do IOR jest dobrowolna i opiera się na integrowanej ochronie, wprowadzając nowoczesne techniki nawożenia i uprawy. W tym systemie rolnicy mogą uzyskać dodatkowe wsparcie finansowe, które w 2023 roku wynosiło około 1300 złotych do hektara.
Ten system daje również gwarancję wysokiej jakości produktów, które badane są pod kątem pozostałości środków ochrony, azotanów i metali ciężkich. Produkcja zgodna z IP jest certyfikowana. Certyfikat ten i znak IP jest ważny przez 12 miesięcy.
Integrowana produkcja jakie wymagania?
Rolnicy, którzy są uczestnikami systemu Integrowanej Produkcji, muszą zgłosić zamiar upraw zgodnych z tym systemem na 30 dni przed siewem lub sadzeniem.
Certyfikacja obejmuje:
- szkolenia,
- prowadzenie dokumentacji,
- racjonalne nawożenie zgodnie z potrzebami,
- przestrzeganie higieniczno-sanitarnych zasad.
Bernat Patrycja
Źródło: Biuro Prasowe Polskie Ziarna
Fot: Mikos