Darowizny to coś co często zdarza sie pomiędzy rodzicami i dziecmi. Przekazywanie środków pieniężnych pomiędzy rodzicami a ich następcami to w gospodarstwach pokoleniowych częsty sposób na tymczasowe wsparcie dochodów. Kiedy syn chce na przykład sfinansować zakup jakieś maszyny a nie ma na to wystarczających środków, najprostszym sposobem wydaje się pożyczka lub darowizna środków pieniężnych od rodziców. TAk samo bywa i w drugą stronę, gdy syn wspiera ojca lub matkę w inwestycjach lub utrzymaniu domu. Przekazując środki pieniężne pomiędzy najbliższą rodziną trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach.
Darowizna – podstawowe zasady
Darowizna to inaczej nieodpłatne przekazanie danego składnika majątku na rzecz drugiej osoby. Podczas tej czynności rodzi się obowiązek podatkowy w postaci podatku od spadków i darowizn. W przypadku podatku od spadku i darowizn wyróżnia się 3 grupy podatkowe:
- grupa I - należą do niej: małżonek, zstępni (np. syn, córka, wnuki, prawnuki), wstępni (np. matka, ojciec, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha, teściowie. Kwota wolna od podatku dla I grupy podatkowej...