Maksymalne ceny gazu i prądu
Ustawa o bonie energetycznym określiła maksymalne ceny prądu i gazu, jakie dostawcy energii mogą uwzględnić w swoich cennikach. Stawki te mają obowiązywać do końca 2024 roku, choć niewykluczone, że to częściowe zamrożenie cen energii zostanie przedłużone.
Obecnie maksymalne ceny prądu są następujące:
- 500 zł/MWh dla gospodarstw domowych,
- 693 zł/MWh dla jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów użyteczności publicznej, małych i średnich przedsiębiorstw.
Z kolei maksymalna cena gazu została ustalona na poziomie 200,17 zł/MWh.
Zobacz także; Klasy energetyczne budynków – szykują się zmiany!
Cenniki energii od 1 lipca 2024
Od 1 lipca w Polsce obowiązują nowe cenniki za prąd i gaz. Zostały zatwierdzone przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Nowe taryfy okazały się nieco niższe, niż oczekiwano wcześniej. Niektórzy odbiorcy zdążyli już otrzymać cenniki, oparte o wyliczenia sprzed wprowadzenia ustawy o bonie energetycznym. Obowiązujące są jednak następujące kwoty: 500 zł/MWh za prąd i 239 zł/MWh za gaz.
Co robić, gdy otrzymamy za wysoki rachunek za prąd?
Jeżeli na swoim rachunku za energię zobaczysz niebotycznie wysoką kwotę, nie panikuj! Możliwe, że rzeczywista kwota do zapłaty będzie niższa. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy rachunek wyliczono w oparciu o obowiązującą taryfę. W wyniku błędu operatora może on bowiem zostać obliczony według zawyżonych stawek, które nie weszły w życie. Jeżeli tak się stało, należy udać się do najbliższego punktu dostawcy energii i domagać się korekty, czyli ponownego rozliczenia, zgodnego z obowiązującą taryfą. Operatorzy powinni samodzielnie rozesłać klientom nowe cenniki i przedstawiać im rachunki w oparciu o aktualne ceny, jednak ponieważ taryfy wprowadzano w pośpiechu, mogą zdarzać się błędy. Warto zatem wiedzieć, że odbiorca nie będzie musiał płacić zawyżonej kwoty.
Kto może dostać zawyżony rachunek za prąd lub gaz? Dowiedz się więcej na halowies.pl!
Fot: envato elements