Daje to już liczbę ponad 50 tysięcy włoskich gospodarstw rolnych, które są prowadzone przez młodych ludzi. Gospodarstwa te prosperują na wyższym poziomie opłacalności niż w przypadku gospodarstw kierowanych przez osoby starsze. Z podziwem na młodych włoskich rolników może patrzeć wiele europejskich krajów, bo średni obrót włoskich gospodarstw młodzieżowych to 73 tys. euro, podczas gdy średnia z UE wynosi około 45 tys. euro.
Jak podkreślają autorzy opracowania, kluczową rolę w tym zakresie odbywa profesjonalne szkolenie młodych adeptów rolnictwa. Biznes rolny potrzebuje zintegrowanego systemu edukacji i dokształcania, który zaczyna się jeszcze w szkole średniej i towarzyszy rolnikom przez dalsze lata prowadzenia gospodarstw. Dobrą wróżbą na dalsze podtrzymanie tego efektu są działania podejmowane przez włoskie uczelnie. Targi EIMA są dla kilkunastu włoskich uniwersytetów okazją do spotkania studentów, producentów maszyn rolniczych i rolników w ramach około dwudziestu różnych spotkań i seminariów technicznych. Tegoroczne spotkania skupiają się głównie na bezpieczeństwie maszyn i energii odnawialnej.
Obecnie duża część włoskich producentów maszyn (małe i średnie przedsiębiorstwa) nie są w stanie zainwestować w centra badawczo-rozwojowe, które są dobrze przygotowane do wprowadzania innowacji i dostosowywania produkcji na potrzeby rolników. Dlatego uniwersytety aktywnie współpracują nad wprowadzaniem innowacji w produktach tej branży. Organizowany w ramach targów EIMA cykl spotkań pozwala fachowcom i studentom przemysłu podsumować rozwój technologiczny w branży. Celem jest wypracowanie dobrego modelu łączącego świat badań ze światem produkcji.
StoryEditor
EIMA: Gospodarstwa młodych Włochów zarabiają więcej
O 12 procent w ostatnich czterech latach wzrosła liczba włoskich gospodarstw zarządzanych przez młodą kadrę. Tak wynika z opracowania AGIA – stowarzyszenia młodych rolników we Włoszech.