StoryEditor

Ekoschemat Dobrostan zwierząt – czy się opłaci? Warianty i punkty

Ekoschemat: Dobrostan zwierząt oferuje dodatkowe wsparcie finansowe dla rolników decydujących się na utrzymanie zwierząt w standardach lepszych, niż te wynikające z obowiązującego prawa. Jak zwiększenie dobrostanu opłaci się hodowcom?
02.02.2023., 11:02h

Ekoschemat: szanse i obowiązki

Tym razem nie tylko bydło, świnie, owce i kozy, ale także konie, kury nieśne, kurczęta i indyki rzeźne będą mogły liczyć na wsparcie w postaci dodatkowych dopłat dobrostanowych. Z jednej strony to szansa na podniesienie kwoty dopłat bezpośrednich i opłacalności produkcji zwierzęcej, z drugiej przystąpienie do programu wiąże się konkretnymi obowiązkami – w tym ograniczającymi dotyczącymi intensywność produkcji.

W pierwszej zatwierdzonej wersji planu strategicznego dość rygorystycznie podchodzono do obowiązków wynikających z realizacji tego ekoschematu – m.in. w przypadku trzody i bydła nakładając obowiązek realizacji wariantu dotyczącego zwiększonej powierzchni w budynkach jako warunku wstępnego do wyboru innych wariantów. Jednak już na pierwszym posiedzeniu komitetu monitorującego zapadła uchwała łagodząca te wymagania – będzie więc większa elastyczność w doborze realizowanych wariantów.

Dotychczasowy program dotyczący dobrostanu zwierząt już od tego roku zostanie zastąpiony dobrowolnym ekoschematem w ramach dopłat bezpośrednich. Oprócz bydła obejmie także świnie, owce, kozy, konie oraz kury nieśne, brojlery i indyki.
Dotychczasowy program dotyczący dobrostanu zwierząt już od tego roku zostanie zastąpiony dobrowolnym ekoschematem w ramach dopłat bezpośrednich. Oprócz bydła obejmie także świnie, owce, kozy, konie oraz kury ...

Pozostało 94% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 07:43