StoryEditor

Ekspert wskazuje zagrożenia dla rolników i radzi działać zdecydowanie: "Nie ma miejsca na półśrodki i grzeczną dyplomację"

Lista zagrożeń dla europejskiego rolnictwa w rozpoczynającej się właśnie kadencji Parlamentu Europejskiego jest bardzo duża - twierdzą producenci zbóż, których zdaniem wymaga to zdecydowanych działań ze strony europarlamentarzystów.
15.07.2024., 16:01h

Podczas ostatniego posiedzenia grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca przedstawiono obszerną informację na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zwrócono uwagę, że w kampanii  wyborczej rolnictwo pojawiało się bardzo często i na ogół określane było jako „strategiczny  zasób”.  Obecnie trwa wybór szefów oraz członków poszczególnych komisji, w tym komisji rolnictwa.

Wiele zagrożeń czyha na europejskich rolników

– Copa-Cogeca  w rozpoczynającej się właśnie kadencji Parlamentu i Komisji, powinna bardzo zdecydowanie wyrażać swoją opinię oraz walczyć o interesy europejskich rolników. Skala zagrożeń jakie są na horyzoncie jest bardzo duża i najbliższy czas będzie decydować o przyszłości europejskiego modelu rolnictwa. Tu nie ma miejsca na półśrodki i grzeczną dyplomację. Trzeba działać zdecydowanie – powiedział po posiedzeniu prof. Jerzy Grabiński ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych oraz członek Rady Ekspertów Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Zauważono potrzebę uświadamiania nowych posłów do PE w zakresie problemów rolnictwa oraz bezpieczeństwa żywnościowego poprzez wizyty w gospodarstwach, filmy czy też kontakty bezpośrednie.

Niesprawiedliwa ocena ś.o.r. uderza w rolników

Uczestnicy spotkania omówili problemy związane z sytuacją na rynku środków ochrony roślin. Zwrócono uwagę, że nie można wycofywać ś.o.r. bez wyznaczenia alternatywny dla nich.

– Niestety, w ostatnim czasie środkom ochrony roślin skutecznie przyczepiono niesprawiedliwą etykietę, że są z gruntu złe. Trzeba walczyć z tym stwierdzeniem, bo jest ono niebezpieczne. Środki ochrony roślin to lekarstwa dla roślin. A ich odpowiedzialne stosowanie nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi – kontynuował J. Grabiński.

Środki ochrony roślin przyczyniają się do efektywnej produkcji rolnej oraz ochrony zdrowia roślin. Pomagają w kontrolowaniu populacji szkodników oraz zapobieganiu rozprzestrzeniania się chorób, co prowadzi do zmniejszenia strat w plonach. Ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na żywność. Ochrona roślin przed szkodnikami i chorobami przyczynia się także do produkcji zdrowszych i wyższej jakości zbóż i innych produktów rolnych.

Jaka przyszłość Ukrainy w UE?

Ważnym temat posiedzenia był problem Ukrainy. Nie ulega wątpliwości, że liberalizacja handlu z Ukrainą musi być połączona ze zmianami standardów produkcji rolnej w tym kraju. Copa-Cogeca chce się bardziej zaangażować w proces rozpoznania zagrożeń z tego wynikających. Niestety, takich analiz nie przeprowadziła Komisja Europejska, która de facto utworzyła po rosyjskiej agresji strefę wolnego handlu z Ukrainą. Jeżeli chodzi o przyszłe członkostwo tego kraju w Unii Europejskiej, to zdaniem uczestników spotkania, powinno być ono poprzedzono odpowiednio długimi negocjacjami i okresami przejściowymi. Ale także zmianami w zasadach finansowania Wspólnej Polityki Rolnej.

– Zagrożeniem ze strony Ukrainy jest nie tylko potencjał produkcji, ale także ogromne możliwość zmiany jego profilu. Ukraińskie agro-holdingi widząc zapotrzebowanie na określony produkt na unijnym rynku, są w stanie wielokrotnie zwiększyć areał danej uprawy – wyjaśnił prof. Jerzy Grabiński.

Jakie prognozy dla rynku zbóż?

Prof. Grabiński odniósł się także do prognozy Copa-Cogeca dotyczącej zbiorów zbóż. Jego zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby formułować daleko idące stwierdzenia.

– Faktycznie zbiory będą mniejsze, ale nie można jeszcze mówić o jakiejś katastrofie. Gospodarze, z którymi udało się ostatnio rozmawiać są umiarkowanymi optymistami – podsumował ekspert FBZPR i PZPRZ.

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. lipiec 2024 02:04