W czwartek 11 czerwca br. został opublikowany projekt regulacji, który ma ułatwić wrażanie WPR. Ma być on omawiany z państwami członkowskimi UE oraz w ramach publicznych konsultacji do 9 lipca.
Płatności bezpośrednie, a zdjęcia geotagowane
Komisja Europejska ma w planach złagodzenie wymagań, które dotyczą stosowania zdjęć geotagowanych do oceny, czy dane gospodarstwo spełnia odpowiednie wymagania do wypłaty płatności bezpośrednich.
Wydane w 2022 roku rozporządzenie, zobowiązywało państwa członkowie do tego, aby 70% monitorowania działalności rolniczej do 2027 roku, odbywało się z wykorzystaniem zdjęć geotagowanych. Ma to być zatem krok ku modernizacji Wspólnej Polityki Rolnej.
Mobilne systemy zbierania danych do płatności bezpośrednich
Nowa propozycja zakłada, że zdjęcia geotagowane nie powinny być traktowane jako priorytet, a państwa członkowskie we własnym zakresie powinny opracować mobilne systemy do zbierania danych.
- Doświadczenie zebrane w pierwszym roku wdrażania systemu monitorowania terenu i trudności, które sygnalizowała społeczność rolnicza pokazują, że państwa członkowskie potrzebują większej elastyczności w wykorzystywaniu i przetwarzaniu geotagowanych zdjęć - napisano w dokumencie Komisji Europejskiej.
Nadmierna biurokracja
Zmiana ta ma być odpowiedzią Komisji na skargi rolników, którzy już od dawna mówią o nadmiernej biurokracji. Co przypomnijmy, było także tematem ostatnich rolniczych protestów zarówno w Polsce, jak i w innych krajach.
Bernat Patrycja
Źródło: euractiv
Fot: Canva