StoryEditor

Giełda BRICS: rosyjski pomysł na nadzór nad światowym handlem zbożowym

Potencjał handlowy i możliwości zacieśnionej współpracy ograniczonej do kręgu krajów z grupy BRICS Plus są ogromne. Nic więc dziwnego, że Rosja chce tę organizację wykorzystać do swoich celów.

22.10.2024., 09:23h
Z tego artykułu dowiesz się:
  • Co to jest BRICS Plus?
  • Które kraje wchodzą w skład tego bloku?
  • Jaki jest rolniczy potencjał produkcyjny krajów zgrupowanych w BRICS?
  • Jak duży rynek stanowią kraje BRICS?
  • Jaki pomysł na objęcie rynków krajów BRICS wspólnymi uregulowaniami ma Rosja?
  • Czy wszystkim krajom to rozwiązanie się spodoba?

U podstaw utworzenia grupy BRICS były chęci wejścia na salony krajów posiadających wielkie wpływy ni tylko w polityce, ale też i w gospodarce. Dlatego właśnie kraje szybko rosnących gospodarczo pretendentów zdecydowały się na stworzenie własnej organizacji, która, by uniknąć posądzeń o próby wywierania wpływów politycznych na rynki, tak w istocie formalną organizacją miała nie być. Trudno jednak o inne wnioski dotyczące istoty grupy, zwłaszcza analizując kolejne dane i informacje.

Liderzy produkcji

Przecież biorąc pod uwagę wyłącznie kraje czterech założycieli (BRIC) czyli Brazylię, Rosję, Indie i Chiny mamy do czynienia z produkcją pszenicy wynoszącą 344 mln t, co oznacza ponad 43% światowych zbiorów. W kukurydzy potencjał "ojców założycieli" szacowany jest na 587 mln t, co stanowi ponad 48% udziału w globalnej produkcji. W soi w zasadzie na Brazylii i Chinach można by poprzestać, ale dołączając jeszcze Indie i Rosję mamy już 210 mln t zebranych beensów, które dają prawie połowę światowej produkcji soi.

Monopolistyczny antyblok

Ale nie dla samych zbiorów i chęci liderowania w ich statystykach grupa BRICS + została powołana. Po dołączeniu RPA w 2011 r. jasnym wydało się, że będzie następować otwarcie na rynki Afryki i Bliskiego Wschodu.

I tak choć kraje te nie tworzą sojuszu militarnego, ani formalnego stowarzyszenia handlu, a zakomunikowanymi światu celami BRICS miały być:

  • stworzenie nowego systemu walutowego
  • zwiększenie roli państw rozwijających się w światowych instytucjach walutowych
  • reformowanie ONZ,

to trudno nie dostrzegać, że oczywistym celem utworzenia organizacji pomiędzy silnymi producentami i krajami największych odbiorców na ich towary, będzie zamykanie grupy przez ograniczenie i zdecydowane utrudnienie dostępu do surowców pozostałym konkurującym krajom. I tak 1 stycznia 2024 r. do BRICS dołączyły Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie, a rozważały także uczestnictwo Argentyna i Arabia Saudyjska, które ostatecznie członkiem BRICS Plus nie są.

Pozostało 65% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. listopad 2024 17:29