StoryEditor

Grupy producentów rolnych: będą korzystne zmiany!

KRiR zwróciła się do MRiRW aby dokonać zmian w Planie Strategicznym w interwencji „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”. Co się zmieni na korzyść grup? MRiRW wyjaśnia!
08.05.2024., 11:56h

Grupy producentów rolnych

KRIR uważa, że rolnicy dzięki zrzeszaniu się w grupy czy organizacje producentów mogą osiągnąć wiele korzyści, m.in. poprawić swoją pozycję rynkową, ustabilizować zbyt swoich produktów oraz zwiększyć opłacalność produkcji (wspólny zakup maszyn, nawozów, paliwa). Co ważne wspólne działania producentów wzmacniają również ich pozycję w łańcuchu dostaw żywności. Grupy producentów odgrywają znaczącą rolę, jako ogniwo łączące produkcję rolną z handlem i skracają często łańcuch "od pola do stołu". 

Jakie są obecne zasady dla grup producentów w PS?

Według KRIR obecne przepisy są niekorzystne dla grup producenckich. W PROW 2014-2020 grupa producentów rolnych musiała utrzymać działalność w zakresie produkcji i sprzedaży produktów przez co najmniej rok od dnia otrzymania ostatniej płatności. W Planie Strategicznym z kolei wydłużono ten okres do 3 lat, a 5 lat jest na realizację planu biznesowego.

- Wydłużenie wymaganego okresu działania grupy do 3 lat przy niepewnej sytuacji rynkowej oraz obostrzeniach w postaci minimalnej ilości członków (10), a także stosunkowo niskiej dotacji, zdecydowanie zniechęca potencjalnych członków do zakładania grup producenckich - wyjaśnia KRIR. 

image

Ceny nawozów mogą jeszcze spaść? Cena mocznika na najniższym poziomie! SONDA NAWOZOWA

O jakie zmiany wnioskuje KRIR? 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zawnioskowała do Czesława Siekierskiego, szefa MRIRW o zmianę w zakresie przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji 1.13.2 Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych w taki sposób aby wymagany był 1 rok utrzymania prowadzonej działalności w zakresie produkcji i sprzedaży produktów od dnia otrzymania ostatniej płatności. 

- Do MRiRW docierają sygnały, że okres ten może zniechęcać potencjalnych beneficjentów do udziału w tym mechanizmie, w szczególności biorąc pod uwagę aktualną sytuacje na rynkach rolnych i wynikającą z niej niepewność odnośnie do prowadzenia produkcji rolnej w dłuższym okresie. W związku z tym podjęło starania o zmianę tych warunków - podaje MRIRW i podkreśla, że przygotowano projekt uchwały Komitetu Monitorującego PS WPR 2023- 2027, mający na celu zmianę przyjętych założeń.

Jakie zmiany dla grup producenckich wprowadzi MRIRW? 

Resort rolnictwa wyjaśnia, że proponowane zmiany polegają m.in. na określeniu obowiązku:

1) utrzymania statusu uznania za grupę producentów rolnych lub organizację producentów przez okres minimum jednego roku od otrzymania ostatniej płatności (zamiast trzech lat jak jest obecnie);

2) wydatkowania wsparcia do końca pierwszego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności (zamiast do końca trzeciego roku jak jest obecnie).

Resort rolnictwa uważa, że proponowane zmiany uelastycznią warunki realizacji wsparcia i powinny zwiększyć zainteresowanie potencjalnych beneficjentów ubieganiem się o pomoc finansową w ramach tej interwencji.

Ile jest grup producentów rolnych w Polsce? 

·       grup producentów rolnych,

·       wstępnie uznanych grup producentów,

·       uznanych organizacji producentów

na koniec 2015 r. figurowało łącznie 1578 podmiotów, natomiast na koniec 2022 r. 1089 podmiotów. Od 2015 r. o 1/3 spadła liczba grup producenckich. Średni stopień zorganizowania rolników w Polsce ocenia się obecnie na ok. 10 – 15%.

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. grudzień 2024 17:43