StoryEditor

Grupy producentów rolnych: konieczne zmiany w zasadach wsparcia. Podcast „Rozmowy o WPR” odc. 5

Po bardzo dynamicznym rozwoju grup producentów rolnych w okresie wsparcia z PROW 2014-2020, ostatnie dwa lata przyniosły kompletny zastój, a po 2022 roku ARiMR uznała jedynie kilka nowych grup w skali całego kraju. Czy zatem rolnicy nie chcą już zrzeszać się w grupach, czy też obecne przepisy ich do tego zniechęcają?

02.02.2025., 12:36h

O wsparciu grup producentów w ramach PS WPR rozmawiamy z doradcami, specjalizującymi się od lat w obsłudze grup producentów rolnych: Sebastianem Dobrzyńskim i Mikołajem Baumem w kolejnym odcinku podcastu "Rozmowy o WPR".

Zachęta finansowa dla grup producenckich nie działa?

Zdaniem Sebastiana Dobrzyńskiego, rolnicy nadal są zainteresowani współpracą w ramach grup, ale zmiany jakie wprowadzono w 2023 roku nie skłaniają ich do kontynuowania tej drogi rozwoju gospodarstw.

- Środki, które są kierowane na te pierwsze pięć lat działalności grupy producentów są wprost nazwane zachętą do tworzenia grup. W sytuacji, kiedy zachęta utraciła swoją atrakcyjność w ocenie rolników, a tak było w 2023 roku, czyli mniejsza kwota dofinansowania, rosnące zobowiązania na przykład w postaci konieczności utrzymania grupy przez trzy lata po pięcioletnim okresie pozyskiwania środków sprawiły, że zachęta przestała działać i grupy nie powstawały -  stwierdza Mikołaj Baum.

Wiele grup producenckich zniknęło z rejestrów ARiMR

Przeglądając rejestry uznanych grup producentów rolnych prowadzone przez ARiMR w większości województw nie znajdziemy ani jednej grupy uznanej po 2022 roku, znajdziemy za to dużo więcej grup, które w tym czasie zostały z rejestrów ARiMR skreślone.

Zmiany wsparcia dla grup w 2025 roku - będzie lepiej?

Jak twierdzą nasi eksperci, rok 2025 może być jednak dla grup lepszy. Zmiany wprowadzone w zasadach wsparcia mogą zachęcać do tworzenia nowych grup. Jest to jednak proces wymagający wiedzy o wielu aspektach ich funkcjonowania – od wyboru formy prawnej aż po rozliczenie pomocy. Warto więc sięgać po pomoc doświadczonych doradców aby uniknąć błędów mogących zniweczyć wspólną pracę.

Zachęcamy do wysłuchania całego podcastu "Rozmowy o WPR" odc. 5!

Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. luty 2025 15:01