StoryEditor

IGC zwiększa prognozy eksportu mąki pszennej w 2024/25

IGC podnosi prognozy eksportu mąki pszennej na 2024/25, mimo że globalny wolumen handlu spadnie. Choć przewidywania są optymistyczne, eksport wzrośnie głównie dzięki Afryce i Azji.

11.08.2024., 13:00h

IGC koryguje prognozy

Globalny wolumen handlu mąką pszenną będzie prawdopodobnie zauważalnie niższy w bieżącym roku gospodarczym niż w 2023/24, choć spadek nie będzie tak duży, jak prognozowano jeszcze w kwietniu.

Zobacz też: Rosyjski rynek zboża bez Cargill, Viterra i Louis Dreyfus

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) obecnie przewiduje eksport na poziomie 16,1 mln ton mąki pszennej, co o 700 tysięcy ton mniej niż szacowana ilość w poprzednim sezonie. W kwietniowym raporcie IGC przewidywał spadek do zaledwie 14,5 mln ton.

Wzrost importu mąki pszennej do Afganistanu

Głównym powodem dużej korekty były w szczególności dostawy do Afganistanu. Jego import w sezonie 2024/25 szacowany jest teraz na 3,3 mln ton, co stanowi wzrost o 1 mln ton w porównaniu do wiosennych prognoz. Znaczący wzrost prognozy wynika z dużo większych dostaw mąki z Uzbekistanu oraz wyższych zakupach z Kazachstanu, gdzie perspektywy podaży znacznie się poprawiły. IGC podniósł prognozę eksportu dla Kazachstanu o 400 tysięcy ton do 2,9 mln ton, podczas gdy w sezonie 2023/24 kraj ten wyeksportowała 2,6 mln ton mąki pszennej.

Wzrost importu mąki w Kambodży, Chinach i Tajlandii

Oczekiwania importowe dla niektórych krajów regionu Pacyfiku, w szczególności Kambodży, Chin i Tajlandii, również zostały podniesione w porównaniu do kwietniowych prognoz. Ponadto IGC zauważył, że eksport mąki z Wietnamu, produkowanej z importowanego zboża, jest znacznie szybszy niż wcześniej szacowano.

Wietnam nie figuruje jednak w tabeli eksportu mąki IGC. Zamiast tego, znacząco zwiększono prognozę dla „innych” krajów – do 3,12 mln ton (+950 tys. ton).

Jakie są prognozy eksportu mąki dla Turcji i Unii Europejskiej?

Największym eksporterem mąki jest Turcja, dla której IGC utrzymał prognozę eksportu na poziomie 5,8 mln ton. Oznacza to, że ilość ta będzie o 200 tys. ton mniejsza niż w sezonie 2023/24, ale znacznie przekroczy poziom z poprzednich lat. W przypadku Unii Europejskiej Międzynarodowa Rada Zbożowa przewiduje stabilny eksport mąki na poziomie 500 tys. ton oraz niezmieniony import na poziomie 400 tys. ton.

image

GUS szacuje zbiory zbóż, a giełdy krwawią po złych danych z USA

Źródło: AgraEurope

Maria Khamiuk
Autor Artykułu:Maria Khamiukdziennikarz, współpracownik PWR Online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. grudzień 2024 13:03