StoryEditor

Ile kosztuje kredyt? Proste wyliczenia wysokości raty

Rosnące z miesiąca na miesiąc stopy procentowe ciągną w górę raty kredytów i nic nie wskazuje na rychłe odwrócenie tego trendu. Jakie są perspektywy dla kredytobiorców?
06.05.2022., 16:05h

Każda decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o podwyżce podstawowych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, prędzej czy później odczuwalna jest w kieszeni każdego z kredytobiorców. Niekoniecznie bezpośrednio, ponieważ stopy procentowe NBP wcale nie są najpopularniejszą podstawą oprocentowania kredytów. Odnoszą się one głównie do transakcji na linii bank centralny (NBP) – banki komercyjne.

Decyzje RPP nie pozostają jednak bez echa w relacjach banki komercyjne – kredytobiorcy, przekładają się bowiem na notowania wskaźników rynku międzybankowego WIBOR, które są obecnie podstawą ustalania oprocentowania dla większości kredytów udzielanych w Polsce.

WIBOR + marża

Tak właśnie wygląda oprocentowanie kredytu: podstawą jest wskaźnik WIBOR, do którego bank dolicza swoją marżę. Wysokość marży zależy od wielu czynników: okresu kredytowania, zabezpieczenia kredytu, wiarygodności kredytobiorcy itp. W wielu przypadkach może też być przedmiotem negocjacji z bankiem. W przypadku kredytów hipotecznych na zakup domu czy mieszkania zwykle mamy do czynienia z marżą banku na poziomie 2–3%.

Przy kredytach preferencyjnych z dopłatami d...

Pozostało 71% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. listopad 2024 01:24