Długoterminowa wizja dla obszarów wiejskich
W sprawozdaniu opublikowanym przez Komisję Europejską zostały umieszczone postępy, jakie zostały poczynione od 2021 roku w ramach długoterminowej wizji obszarów wiejskich Unii Europejskiej.
Umieszczono w nim 30 działań w różnych obszarach politycznych, z czego 9 z nich jest już ukończone.
Jakie osiągnięcia dla obszarów wiejskich przedstawia KE?
Najważniejsze dotychczasowe osiągnięcia długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich przedstawione przez KE obejmują:
- Uruchomienie platformy rewitalizacji obszarów wiejskich dla obszarów stojących przed wyzwaniami demograficznymi i gospodarczymi;
- Rozpoczęcie 60 projektów w zakresie badań naukowych i innowacji na obszarach wiejskich, z budżetem w wysokości 253 mln EUR, przyczyniających się bezpośrednio do obszarów wiejskich;
- Wspieranie wdrażania inicjatywy LEADER i ukierunkowanie około 150 społeczności na tworzenie inteligentnych wsi poprzez specjalne działania służące tworzeniu sieci kontaktów;
- Przeznaczenie łącznej kwoty 23,5 mld EUR na dotacje i pożyczki dla obszarów o niedostatecznym zasięgu usług, a także zaktualizowane zasady pomocy państwa na poprawę łączności na obszarach wiejskich;
- Poprawa planowania mobilności na obszarach wiejskich i turystyki za pośrednictwem specjalnej europejskiej sieci mobilności na obszarach wiejskich;
- Utworzenie centrum doradczego dla wiejskiej społeczności energetycznej, które wspierało 27 wiejskich społeczności energetycznych;
- Wspieranie czterech specjalnych projektów mających pomóc w rozwoju gospodarki społecznej na obszarach wiejskich;
- Zwiększenie liczby dostępnych zbiorów danych dla obszarów wiejskich oraz dostępu do odpowiednich danych i analiz dotyczących obszarów wiejskich za pośrednictwem unijnego obserwatorium obszarów wiejskich i nowej publikacji „Wiejska Europa”, zwiększenie zdolności w zakresie weryfikacji wpływu polityki na rozwój obszarów wiejskich;
- Uruchomienie zestawu narzędzi dla obszarów wiejskich w celu ułatwienia dostępu obszarów wiejskich do unijnego finansowania i optymalnego połączenia z finansowaniem unijnym dla obszarów wiejskich.
Kluczową sprawą dla osiągnięcia dobrych wyników miało uruchomienie paktu na rzecz obszarów wiejskich w 2021 roku. W pakcie tym utworzono specjalny organ zarządzający, platformę współpracy i biuro wsparcia, które ułatwiają interakcje oraz tworzą wiedzę dla społeczności wiejskich.
Podtrzymując swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju obszarów i społeczności wiejskich UE, Komisja w niniejszym sprawozdaniu określa działania w unijnym planie działania na rzecz obszarów wiejskich, w których konieczne są dodatkowe wysiłki, a inne działania, w przypadku których konieczna jest ciągłość, aby osiągnąć ogólne cele.
- Dzisiejsze sprawozdanie podkreśla zaangażowanie UE na rzecz przyszłości jej obszarów wiejskich i jej postępy. Tylko dzięki aktywnemu słuchaniu naszych społeczności wiejskich i angażowaniu się z nimi możemy znaleźć rozwiązania, które uznają i uwzględniają ich potrzeby w zakresie osiągnięcia silniejszych, lepiej skomunikowanych, odpornych i zamożnych obszarów wiejskich. W planach strategicznych WPR podkreślamy głęboki związek między rozwojem obszarów wiejskich a rolnictwem oraz stwarzamy nowy impuls dla rolników i społeczności wiejskich w zakresie rewitalizacji obszarów wiejskich - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa.
Jak Komisja Europejska chce zmieniać obszary wiejskie?
W sprawozdaniu znalazło się również miejsce na przewidywania o przyszłości obszarów wiejskich.
- Obszary wiejskie stanowią integralną część europejskiej gospodarki i różnorodności kulturowej. Mieszkają w nich setki milionów Europejczyków, którzy tam mieszkają i pracują. Stoimy po ich stronie i chcemy, aby europejskie obszary wiejskie rozwijały się. Europa inwestuje na obszarach wiejskich, ponieważ ich perspektywy są przyszłością Europy – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
Przypomnijmy, że obszary wiejskie obejmują aż 83% terytorium całej Unii Europejskiej, a jeden na trzech Europejczyków mieszka na obszarach wiejskich.
- W czerwcu 2021 r., po przeprowadzeniu szeroko zakrojonych konsultacji, Komisja Europejska przedstawiła długoterminową wizję dla obszarów wiejskich UE do 2040 r. Przewodnicząca Ursula von der Leyen zainicjowała tę inicjatywę w 2019 r., uznając, że obszary wiejskie stanowią kluczowy element tożsamości i potencjału gospodarczego Europy oraz że musimy je chronić i inwestować w przyszłość – czytamy w informacji.
Określono 10 wspólnych celów i 4 obszary działania na rzecz silniejszych, lepiej skomunikowanych oraz odpornych i zamożnych obszarów wiejskich do roku 2024.
Aby osiągnąć te cele, Komisja Europejska zobowiązała się do uruchomienia paktu na rzecz obszarów wiejskich, by zmobilizować organy publiczne. Opublikowane sprawozdanie jest pierwszym na temat realizacji wizji obszarów wiejskich.
Promowanie i wsparcie witalności gospodarczej obszarów wiejskich
- Obszary poza dużymi miastami to miejsca, które mają kluczowe znaczenie dla odporności Europy i jej przyszłości. Dla całej UE ważne jest promowanie zrównoważonego i policentrycznego rozwoju, który zapewnia działalność gospodarczą i szanse we wszystkich regionach. Inicjatywa „Długoterminowa inicjatywa na rzecz obszarów wiejskich” umożliwia państwom członkowskim i regionom wdrażanie polityk i inwestycji publicznych dostosowanych do potrzeb, wyzwań i mocnych stron naszych różnorodnych obszarów wiejskich. Inwestycje w ramach polityki spójności obejmują wszystkie cele wizji, od infrastruktury po możliwości edukacyjne i wsparcie dla przedsiębiorstw. Promuje i wspiera witalność gospodarczą obszarów wiejskich i włączenie społeczne - podkreśliła Elisa Ferreira, komisarz do spraw spójności i reform.
- W obliczu wyludniania się i wyzwań demograficznych musimy przyjąć kompleksowe podejście polityczne, które niweluje różnice między obszarami wiejskimi a miejskimi i zapewni równy dostęp do usług. Jesteśmy nadal zaangażowani w realizację tej misji, nie pozostawiając żadnego regionu w tyle w naszej Unii. Nasze prace opierają się na długoterminowej wizji dla obszarów wiejskich, która przynosi obecnie wymierne rezultaty w terenie. Dzięki naszemu wsparciu społeczności wiejskie są w stanie sprostać swoim wyzwaniom i rozwijać się - dodała Dubravka Šuica, wiceprzewodnicząca do spraw demokracji i demografii.
Bernat Patrycja
na podst. inf.pras
Fot: Canva/X