StoryEditor

Jak rozwinąć gospodarstwo w ramach premii dla młodego rolnika?

Podczas czerwcowego webinarium pt. "Premia dla młodego rolnika i sukcesja w gospodarstwie rolnym" trafiło do nas wiele pytań od uczestników. Niektórzy z nich, podając bardzo szczegółowe dane o produkcji w gospodarstwie, pytali jak je rozwinąc w ramach 200 tys. zł premii z ARiMR.

Jeden z uczestników webinarium zadął naszemu ekspertowi kilka pytań związanych z przyszłością i rozwojem gospodarstwa, które chce przejąć od rodziców.

Praca na etacie a premia dla młodego rolnika

- Pracuje na etacie (rozwijam się zawodowo od 10 lat) oraz chce przebranżowić gospodarkę rodziców (sady, jabłka deserowe) na winnice (oraz być może częściowo produkcje cydru) nie porzucając pracy na etacie. Czy można pogodzić (formalnoprawnie bo z ilością pracy i dopilnowaniem to nie problem) prace na pełnym etacie wraz z otrzymaniem dofinansowania i realizacja biznes planu Czy trzeba w takiej sytuacji być np na B2B (własną działalność)? Czy można pracować na umowie o prace oraz jednocześnie prowadzić winnice i sprzedaż trunków niskoprocentowych (wino, cydr)? - pytał uczestnik webinarium.

- Młody rolnik może pracować na umowę o prace po uzyskaniu premii albo uzyskiwać dochody z innych źródeł pod warunkiem, że na moment składania wniosku o drugą ratę premii i do końca okresu związania z celem (5 lat od wypłaty I raty pomocy), osiągnął co najmniej 60–procentowy udział przychodów uzyskiwanych w związku z prowadzoną w gospodarstwie działalnością rolniczą we wszystkich swoich przychodach - odpowiada Grzegorz Ignaczewski, ekspert ds. funduszy unijnych i Wspólnej Polityki Rolnej.

Co można kupić w ramach premii dla młodego rolnika?

- Czy takie dofinansowanie (premia dla młodego rolnika) pozwala na zakup sprzętu do produkcji wina czy tylko do produkcji winogron? - pyta dalej nasz Czytelnik.

- Na zakup sprzętu do produkcji wina nie przysługuje dofinansowanie. Zgodnie z zapisami rozporządzenia pomoc przyznaje się na rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie przez młodych rolników w zakresie wytwarzania nieprzetworzonych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży nieprzetworzonych produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie - wyjaśnia Grzegorz Ignaczewski.

Gospodarstwo po rodzicach na pół z bratem i 2 premie z ARiMR

Kolejne pytanie tego uczestnika dotyczyło podziału rodzinnego gospodarstwa rodziców między niego i jego brata tak, aby obaj mogli skorzystać z 200 tys. zł premii z ARiMR.

- Mamy 10 hektarów oraz mam brata. Czy jesteśmy w stanie podzielić się gospodarka rodziców na pol żeby każdy z nas mógł wziąć dofinansowanie Jeśli nie, to co musielibyśmy zrobić żeby stworzyć taka możliwość Nie widzę tego w wymaganiach, ale słyszałem, że trzeba mieć 8 hektarów żeby otrzymać dofinansowanie. Czy np. 5 hektarów na każdego z nas oraz dobranie brakujących 3 przez dzierżawę (lub ewentualnie dokupienie, ale dzierżawa byłaby lepsza żeby ograniczyć koszty wstępne)? - pyta kandydat na młodego rolnika.

- W przypadku minimalnej liczby hektarów, które trzeba przekazać następcy, to zależy ona od województwa. Jeżeli jest to województwo, które ma średnią powierzchnię gospodarstwa wyższą od krajowej, to wówczas bierzemy pod uwagę średnia krajową, która wynosi 11,42 ha. Jeżeli natomiast jest to województwo, w którym średnia wojewódzka jest niższa od krajowej, to wówczas bierzemy pod uwagę przy przyznawaniu premii dla młodego rolnika średnią wojewódzką. I to będzie ta minimalna powierzchnia gospodarstwa tworzonego przez młodego rolnika. Z tej powierzchni połowa musi być docelowo przejęta na własność lub w formie dzierżawy z Zasobu Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, którym dysponuje KOWR - tłumaczył nasz ekspert Grzegorz Ignaczewski.

Czy składając wniosek trzeba zrezygnować z pracy na etacie?

Ostatnie pytanie naszego uczestnika dotyczyło konieczności rezygnacji z etatu po złożeniu wniosku o przyznanie premii dla młodego rolnika.

- Czy pracując dalej na umowie o pracę, mogę złożyć wnioski w tym roku, żeby zacząć realizacje biznes plan na wiosnę (pierwsze nasadzenia) 2025 roku Zarówno brat jak i ja posiadamy wymagane kwalifikacje zawodowe - pytał pretendent do premii dla młodego rolnika.

- Jak najbardziej jest to możliwe - wyjaśnił krótko Grzegorz Ignaczewski.

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. październik 2024 11:18