StoryEditor

Jak szacować straty suszowe za pomocą nowej aplikacji?

IUNG-PIB w Puławach ogłosił kilka dni temu 5. raport suszowy w tym roku. Po czerwcowych opadach deszczu susza występuje już tylko w 4 województwach. Resort rolnictwa przypomina, że  w tym roku wnioski o oszacowanie strat suszowych można składać tylko przez specjalną aplikację
09.07.2020., 13:07h
Gminne komisje szacujące straty nie będą więc powoływane i kierowane na oględziny pól. Co za tym idzie – urzędy miast i gmin nie będą też przyjmować wniosków o szacowanie. Rolnicy mogą zgłaszać straty suszowe tylko poprzez aplikację.

Jak zgłosić straty?


Za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym. Instrukcję założenia takiego Profilu przygotowaną przez MRiRW zamieszczamy TUTAJ.

Następnie wprowadzane przez producenta rolnego dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi:

  • Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
  • Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach – w zakresie zasięgu i zakresu  suszy wynikającego z Systemu  Monitoringu Suszy Rolniczej.

Jak otrzymać protokół z szacowania strat?


Twórcy tego narzędzia zapewniają, że w aplikacji wygenerowany zostanie automatycznie protokół  oszacowania szkód powstałych w wyniku suszy, jeżeli  szkody wynoszą powyżej 30%  średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza. Średnia roczna  produkcja rolna  jest ustalana  na podstawie danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie  pochodzących z  Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).

Ile razy można składać wniosek o szacowanie przez aplikację?


MRiRW zapewnia, że producent rolny będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej – do  momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku  Profilem Zaufanym.

Podpisanie wniosku uruchamia proces generowania protokołu strat w gospodarstwie rolnym przekazywanym do zatwierdzenia przez Wojewodę i uniemożliwia dokonywanie dalszych zgłoszeń.

Jak informuje resort rolnictwa, każdy producent rolny może otrzymać w danym roku jeden protokół oszacowania szkód w gospodarstwie rolnym spowodowanych przez suszę.

oprac. bcz na podst. MRiRW
Fot. Envanto Elements
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. listopad 2024 02:02