1,3 mln gospodarstw rolnych było w Polsce w 2020 roku. Tak wynika z Rocznika Statystycznego Rolnictwa GUS. W badaniu przeprowadzonym na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 18-65 lat, Wiener zapytał w badaniu osoby posiadające ubezpieczenie dla rolników o to, jakie elementy gospodarstwa ubezpieczają.
Co najczęściej ubezpieczają polscy rolnicy?
Jak wynika z końcowego raportu, zdecydowana większość, bo aż 75% wykupuje polisę na budynki gospodarcze. Z kolei co drugi rolnik ubezpiecza swoje maszyny, a co czwarty – zwierzęta gospodarskie.
Dużo mniejszą grupę zwolenników spośród badanych znalazło natomiast ubezpieczenie ruchomości domowych, takich jak chociażby sprzęt RTV/AGD, meble, pieniądze czy biżuteria (23%). Ziemiopłody ubezpiecza tymczasem 22% rolników, urządzenia i narzędzia 18%, a materiały i zapasy – 17%.
Dużo mniejszą grupę zwolenników spośród badanych znalazło natomiast ubezpieczenie ruchomości domowych, takich jak chociażby sprzęt RTV/AGD, meble, pieniądze czy biżuteria (23%). Ziemiopłody ubezpiecza tymczasem 22% rolników, urządzenia i narzędzia 18%, a materiały i zapasy – 17%.
Ziemiopłody również warto chronić ubezpieczeniem?
Jak zauważa Beata Raszkiewicz, ekspertka Wiener, choć ubezpieczenia dobytku rolniczego cieszą się popularnością, rolnicy wykupują głównie obowiązkowe polisy obejmujące ochronę budynków gospodarczych i maszyn.
– To z pewnością najbardziej wartościowe elementy ich dobytku, jednak warto pamiętać, że ziemiopłody – szczególnie w obliczu rosnących cen na rynku – warto chronić równie skutecznie. To szczególnie przydatne w przypadku, gdy zostaną one uszkodzone z powodu pożaru, huraganu czy zalania – wskazuje.
Czym kierują się rolnicy wybierając sumy ubezpieczenia?
Jak wynika z badania, w przypadku budynków gospodarczych, rolnicy najczęściej kierowali się sugestiami agenta (36%), co czwarty badany ubezpieczył je na taką samą wartość, jak rok wcześniej, co piąty z kolei zna dokładną wartość swoich budynków gospodarczych, a taki sam odsetek, wycenia wartość budynków „na oko”.
Podobnie odpowiadali badania na pytania dot. ubezpieczeń maszyn rolniczych. Sugestie agenta wskazało 42%, 23% ubezpieczyło maszyny na sumę, za jaką je kupiło, co piąty rolnik zna dokładnie wartość swoich maszyn lub regularnie ją sprawdza, 17% ubezpieczyło je na taką samą wartość jak rok wcześniej, a 15% rolników wycenia je na oko, podając sumy orientacyjne.
„Rolnicy często nie doszacowują swojego majątku”
Zdaniem ekspertki Wiener, niepokojące są dane dotyczące 15% rolników ubezpieczających maszyny i 21% wyceniających wartość swoich budynków gospodarczych, którzy sumy ubezpieczenia określają „na oko”.
– Różnica między realną wartością ubezpieczonych elementów, a sumą, jaką ubezpieczyciel wypłaci za nie w ramach odszkodowania, nazywamy luką ubezpieczeniową. Jak widać, nie dotyczy ona wyłącznie właścicieli mieszkań, ale również rolników, którzy często nie doszacowują swojego majątku – zauważa Beata Raszkiewicz.
Uwaga! Koszty remontu budynków rosną
Z danych grupy PSB, na które powołują się autorzy raportu, wynika, że ceny materiałów budowlanych we wrześniu, w stosunku do cen z początku br., średnio wzrosły o 27%. Z kolei elementy, które w razie losowych zdarzeń w gospodarstwie rolnym wymagałyby remontu, takie jak np. poszycie dachu i rynny wzrosły aż o 34%, ściany i kominy – o 39%. Często niezbędne w remoncie czy naprawach materiały, jak cement i wapno podrożały o 28%, a izolacje termiczne o 51%.
– W razie ewentualnego remontu z powodu zdarzeń losowych, suma ubezpieczenia wyceniona w oparciu o nieaktualne ceny, może nie pokryć w pełni wszystkich koniecznych wydatków – podkreślają autorzy raportu.
źródło: materiały prasowe grupy Wiener
fot.: Pixabay