Zarząd DIR, realizując wniosek z posiedzenia Zarządu, wnosi o wyjaśnienie zgłaszanej przez rolników kwestii związanej z ubezpieczeniem upraw. Chodzi o ustalanie procentu ubezpieczonych upraw przy rozpatrywaniu przez ARiMR wniosków o pomoc finansową w przypadku wystąpienia szkód w uprawach, wywołanych przez niekorzystne zjawiska pogodowe.
Ubezpieczony areał upraw, a wyliczenia ARiMR
Problem konkretnie dotyczy powierzchni upraw, która powinna być ubezpieczona w dniu wystąpienia szkody.
- Do ustalenia procentu powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym objętych ubezpieczeniem, należy brać pod uwagę wszystkie uprawy w gospodarstwie w sezonie wegetacyjnym 2024 r. (inne niż wieloletnie użytki zielone). Pomoc pomniejsza się o 50%, jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny. Za dzień wystąpienia szkód przyjmuje się datę wystąpienia szkód wskazaną na stronie 2 protokołu z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – podaje komunikat ARiMR.
Warunki nierealne do spełnienia!
Jak wskazują rolnicy, powyższy wymóg jest nierealny do spełnienia. Przede wszystkim w przypadku szkód, które wystąpiły w uprawie ozimin.
Jeżeli ubezpieczenie obejmuje całą uprawie ozimin, a nie stanowi ona 50% wszystkich upraw w gospodarstwie rolnym, rodzi się problem, ponieważ pozostałe uprawy – jare, mogą zostać ubezpieczone dopiero wtedy, gdy osiągną określoną w warunkach umowy, fazę rozwojową.
Żeby to lepiej wyjaśnić Zarząd DIR podaje przykład:
- Dla zobrazowania, w roku 2024 zboża jare ubezpieczano na początku czerwca, po terminie powstania kwietniowych szkód w wyniku przymrozków. Wg wytycznych ARiMR, ubezpieczenia jarych nie wlicza się do potrzebnych 50% jako zawartego po dacie wystąpienia szkody, natomiast do wyliczenia procentowego udziału ubezpieczonych upraw uwzględniana jest cała powierzchnia upraw, również jarych. W efekcie takiego sposobu wyliczania wykazywany jest brak 50% ubezpieczenia upraw w dniu wystąpienia szkody i jest pomniejszane wsparcie z tego tytułu.
ARiMR źle wylicza procent upraw
Zarząd DIR zwraca także uwagę, że praktyka ustalania udziału ubezpieczonych upraw jest niezgodna z wytycznymi wystosowanymi przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dla Komisji szacujących straty, gdzie podkreślono, że powierzchnia upraw w dniu wystąpienia szkody powinna obejmować wyłącznie te uprawy, które były na polu, kiedy ta szkoda wystąpiła.
W związku z tym zwrócono się o podjęcie działań i rozwiązanie tego problemu, jakim jest nieprawidłowe ustalanie przez ARiMR procentu powierzchni upraw objętych ubezpieczeniem w dniu wystąpienia szkody.
Bernat Patrycja
Źródło: na podstawie Dolnośląska Izba Rolnicza
Fot: Biernacki