Na koneic 2023 roku rząd Donalda Tuska przyjął projekt ustawy budżetowej z której wynikało, że stawka 0% VAT na żywność została utrzymana do 31 marca 2024 r.
Natomiast do 31 grudnia 2024 r. obniżoną do wysokości 8% stawkę podatku VAT stosuje się do:
- środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw z wyłączeniem podłoży mineralnych;
- polepszaczy gleby, środków wapnujących, biostymulatorów, podłoży do upraw, produktów nawozowych mieszanych składających się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów;
- nawozowych produktów mikrobiologicznych.
Zobacz także: Świąteczne promocje na nawozy? Aktualne ceny nawozów azotowych i NPK!
W opublikowanej informacji przez Krajową Administarcję Skarbową wynika, jak napisano:
- doprecyzowanie przepisów dotyczących stosowania stawki obniżonej na nawozy, środki ochrony roślin i pasze poprzez odwołanie w przepisach ustawy o VAT wprost do definicji tych produktów w określonych przepisach branżowych (ustawach i rozporządzeniach unijnych), utrzymanie stawki obniżonej na towary rolnicze objęte czasowo stawką 8% na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów (w tym m.in. na środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu, podłoża do upraw, czy nawozowe produkty mikrobiologiczne) oraz obniżenie stawki VAT dla produktów nawozowych mieszanych innych niż składające się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego objętych już stawką 8%.
Czy nawozy mineralne pozostaną na 8% stawce VAT?
W związku z tym komunikatem skontaktowaliśmy się z KAS z prośbą o wyjaśnienie.
Czy nawozy mineralne pozostają na 8% stawce VAT? Czy w tej kwestii planowane są jakieś zmiany?
- Obecnie dostawa nawozów i środków ochrony roślin – zwykle przeznaczonych do wykorzystania w produkcji rolnej, oraz pasz i karm dla zwierząt gospodarskich i domowych jest opodatkowana stawką 8% (poz. 10 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Przepisy VAT nie precyzują przy tym co należy rozumieć pod pojęciem nawozu, środka ochrony roślin oraz paszy, co powoduje wątpliwości interpretacyjne i ma swoje konsekwencje w orzecznictwie krajowym. Aby wyeliminować niejednoznaczne rozumienie i interpretowanie przepisów prawa oraz niepewność podatników, zaproponowano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 896) zdefiniowane tych produktów poprzez odwołanie do odpowiednich aktów prawnych (branżowych), tj. do ustawy o nawozach i nawożeniu oraz odpowiedniego rozporządzenia unijnego w zakresie nawozów, ustawy o środkach ochrony roślin oraz ustawy o paszach. Wprowadzana zmiana oznacza, że wszystkie nawozy, środki ochrony roślin i pasze wymienione w ww. przepisach będą objęte stawką VAT w wysokości 8%. Dotyczy to także nawozów mineralnych, które były i są objęte tą preferencyjną stawką VAT - odpowiedział KAS.
Na jakiej stawce VAT są stymulatory i nawozowe produkty mikrobiologiczne?
Jak podano w piśmie KAS, stawka 8% jest utrzymana na środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu, podłoża do upraw, czy nawozowe produkty mikrobiologiczne, ale obniżona została stawka VAT dla produktów nawozowych mieszanych innych niż składające się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego objętych już stawką 8%. Na jakiej stawce VAT są w takim razie te produkty?
- Na podstawie rozporządzenia z 9 grudnia 2023 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 2670, z późn. zm.) preferencyjną stawkę w wysokości 8% stosuje się do 31 grudnia 2024 r. dla określonych towarów wykorzystywanych w produkcji rolnej, tj.:
- środków poprawiających właściwości gleby, stymulatorów wzrostu oraz podłoży do upraw, o których mowa w ustawie z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, z wyłączeniem podłoży mineralnych,
- polepszaczy gleby, środków wapnujących, biostymulatorów, podłoży do upraw, produktów nawozowych mieszanych składających się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego, o których mowa w rozporządzeniu UE 2019/1009), z wyłączeniem podłoży mineralnych i podłoży do upraw grzybów (towary te wraz z nawozami wchodzą w skład produktów nawozowych UE),
- nawozowych produktów mikrobiologicznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu, wpisanych do wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych, o którym mowa w rozdziale 4a tej ustawy.
Czy obniżony VAT będzie obowiazywał w 2025 roku?
Jak poinofrmowała Krajowa Administracja Skarbowa obecnie procedowany jest projekt nowelizacji tego rozporządzenia, przedłużającej okres stosowania ww. preferencji do 31 marca 2025 r..
- Wspomniany projekt ustawy przewiduje w tym zakresie bezterminowe utrzymanie obniżonej stawki VAT dla wskazanych towarów w wysokości 8%, co oznacza, że będą one nadal opodatkowane stawką 8% (na podstawie przepisu ustawowego). Dodatkowo projekt ustawy przewiduje rozszerzenie zakresu towarów objętych stawką 8% o produkty nawozowe mieszane – inne niż składające się wyłącznie z nawozu i środka wapnującego (takie są już obecnie objęte tą stawką).
Pozostaje również kwestia nawozów mieszkanych, które zawierają środek wapnujący.
- Obecnie produkty nawozowe mieszane (z wyjątkiem produktów nawozowych mieszanych składających się z nawozu i środka wapnującego, które czasowo są opodatkowane stawką 8% na podstawie rozporządzenia w sprawie stawek) są na gruncie VAT opodatkowane stawką 23%. W celu ujednolicenia traktowania na gruncie VAT ww. towarów z pozostałymi produktami nawozowymi zaproponowano w projekcie obniżenie stawki VAT na te towary - precyzuje KAS.
Bernat Patrycja
Fot: MKH/Canva