StoryEditor

Tanio kupić, drogo sprzedać, czyli jak rozplanować sprzedaż plonów i zakupy środów do produkcji?

O tym właśnie będziemy dyskutować podczas sesji Organizacja i Zarządzanie na najbliższym Forum Rolników i Agrobiznesu. Zobacz, jakie tematy poruszymy podczas naszych prelekcji i dyskusji.

09.11.2024., 13:00h

Tegoroczne IX Forum odbędzie się już 26 listopada w Sali Ziemi na MTP w Poznaniu.

Zaczynamy sesjami tematycznymi rozpoczynającymi się o godz. 10.00, ale rejestracja  i czas na kuluarowe rozomowy przy Wielkopolskim Śniadaniu zaczyna się już od 8.30.

Sesja Organizacja i Zarządzanie

Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w Sesji Organizacja i Zarządzanie, której tematem będzie: Strategia sprzedaży produktów i zakupu środków do produkcji.

Od kiedy zaczęliśmy na Forum prowadzić Sesję Organizacja i Zarządzanie, to właśnie ta grupa tematyczna skupia wokół swojej tematyki wszystkich chcących profesjonalnie prowadzić swój biznes rolny w zakresie obrotu produktami i środkami do produkcji. Żeby czuć się pewniej za sterami tego skomplikowanego statku jakim jest gospodarstwo, czy przedsiębiorstwo rolne trzeba obrać właściwą strategię.

Patrząc wstecz trudno nie odnieść się do własnych doświadczeń, sukcesów i porażek, które bardzo często spowodowane były rynkowymi niespodziankami. Te niespodzianki dotyczyły skokowo zmieniających się cen na produkty rolne, ale także horrendalnie rosnących kosztów zaopatrzenia w środki do produkcji. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Czy możliwa jest jedna uniwersalna i wspólna dla wszystkich gospodarstw rolnych stratega sprzedaży i zaopatrzenia?

Maksimum korzyści, minimum ryzyka

O rozszerzenie tego tematu poprosiliśmy dr. Michała Gazdeckiego znawcę rynków rolnych z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

image
dr Michał Gazdecki UP w Poznaniu
FOTO: Gazdecki

Który swoją prezentacją na temat: Jak w obecnych czasach wybrać optymalny wariant dla gospodarstwa i firmy? Omówi szczególne przypadki dotyczące relacji gospodarstwa rolnego z otoczeniem biznesowym i wskaże na sposoby ich takiego kształtowania, by osiągać jak największe korzyści przy minimalnym zagrożeniu.

Zabezpieczenie przychodów

Jeśli już przychodzą nam do głowy zagrożenia, to nie sposób nie poruszyć tematów uzależnienia produkcji rolnej od czynników klimatycznych, tego w istocie nie zmienimy, ale ryzykom możemy przeciwdziałać. O bezpieczeństwie biznesu rozmawialiśmy już poprzednio i ten temat w kontekście zmian klimatycznych i rynkowych zdaje się wciąż aktualnym. Jednak to właśnie w takim jak ten roku, wciąż z łamów prasowych i nagłówków programów telewizyjnych nie schodzą obrazki wielkich szkód jakich poczyniły przymrozki, susza, grad i wreszcie powódź.

Chcąc z powodzeniem nadal prowadzić produkcję rolną musimy te wciąż pojawiające się ryzyka ograniczać i czerpać z własnych i cudzych doświadczeń.

O tych doświadczeniach i sposobach zabezpieczenia przed rosnącym ryzykiem pogodowym z ekspertami z zakresu ubezpieczeń rolnych Bernardem Mycielskim dyrektorem ds. szkód rolnych Generali i Dawidem Chwirotem, ekspertem Agro, VH Polska nasz ekspert ds. WPR Grzegorz Ignaczewski porozmawia w dyskusji zatytułowanej: Ubezpieczenia istotnym instrumentem zapewnienia płynności finansowej – jakie wnioski na przyszłość płyną z minionego sezonu?

image
FOTO: Canva

Różne pomysły na efektywny biznes

Kiedy już dowiemy się w jaki sposób wybiera się strategię i zabezpiecza planowane przychody nadchodzą kolejne pytania. Przecież nie tak samo regularnie gotówka może operować bardzo duże przedsiębiorstwo rolne i mniejsze gospodarstwo rolne. Inaczej koszty i przychody planują gospodarstwa posiadające produkcje zwierzęcą, a inaczej wyłącznie uprawy polową. Jak koszty i przychody planują handlowcy, a jak przetwórcy? Kogóż o takie specyficzne różnice nie pytać, jak potwierdzających swoją wiedzę od wielu lat profesjonalistów jakimi będą zaproszeni przez nas goście:

  • Mariusz Sikora, prezes Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o. o.
  • Mieczysław Łuczak,, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej,
  • Wojciech Bieszczad, handlowiec zbożowy i dyrektor wieloletnim doświadczeniem, wspólnik AGRENA Sp. z o.o.
  • Marcin Sobczuk, aktywny rolnik prezes Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego
image
FOTO: Canva

których podpytam o osobiste doświadczenia w debacie: Strategia sprzedaży i zakupów w praktyce – doświadczenia rolników, zarządców gospodarstw i handlowców.

Zapraszam serdecznie na IX Forum Rolników i Agrobiznesu na 26 listopada br. do Poznania i oczywiście na Sesję Organizacja i Zarządzanie, po której na Sali Ziemi odbędzie się Sesja główna pod hasłem Silne rolnictwo fundamentem europejskiej gospodarki – rolnictwo innowacyjne, zrównoważone, stabilne ekonomicznie, społecznie i środowiskowo. Wisienką na torcie będzie koncert trzech tenorów Tre Voci z okazji 30-lecia top agrar Polska.

Zapisz się TUTAJ

Juliusz Urban

Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. grudzień 2024 14:27