StoryEditor

Jakie dotacje są zaplanowane dla hodowców zwierząt w 2025 roku?

W tym roku ruszą programy ważne dla hodowców bydła i świń. Jakie są ich zalety i ograniczenia? Warto zapoznać się także z zakresem kosztów kwalifikowanych.

Grzegorz Ignaczewski
22.01.2025., 10:00h

We wrześniu ma wystartować kolejny nabór wniosków w ramach inwestycji zapobiegających rozprzestrzenianiu się ASF – to dobrze znany program finansujący inwestycje dotyczące bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie. Nowością będzie natomiast zaplanowany na czerwiec pierwszy nabór wniosków o wsparcie inwestycji poprawiających dobrostan bydła i świń. Dla tego naboru zaplanowano relatywnie wysoki budżet jak na realia PS WPR – ponad 1,3 mld złotych. Według dostępnych wytycznych szczegółowych dla tego programu będzie on oferował hodowcom pomoc w formie refundacji części poniesionych kosztów, przy czym maksymalne dofinansowanie wyniesie nie więcej niż 150 tys. zł na gospodarstwo i nie będzie mogło być wyższe niż 65% poniesionych kosztów inwestycji.

Nabór wniosków – koszty kwalifikowane

Zakres inwestycji wspieranych w tym programie ma być jednak ograniczony do dwóch tematów:

  • zapewnienia bydłu dostępu do środowiska zewnętrznego,
  • poprawy zdrowotności oraz ograniczenie stresu termicznego bydła i świń.

Przeczytaj także: Jakie są objawy pryszczycy u bydła? Jakie są główne źródła zakażenia?

Przekłada się to na bardzo wąski zakres kosztów kwalifikowanych, do których będzie można zaliczać:

  • budowę lub przebudowę wybiegów dla bydła,
  • budowę lub przebudowę zbiorników na odcieki z wybiegu dla bydła,
  • wyposażenie pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas bydła, w tym: zakup pastuchów elektrycznych, budowę, przebudowę wodopojów lub zakup mobilnych poideł,
  • zakup budek do grupowego odchowu cieląt,
  • zakup zautomatyzowanych instalacji poprawiających mikroklimat w budynkach inwentarskich, w tym: instalacji do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń, systemów wentylacji, systemów wentylacji awaryjnej, systemów pomiarowych lub kontrolujących obieg powietrza, stopień zapylenia, temperaturę, względną wilgotność powietrza i stężenie gazów, systemów alarmowych sygnalizujących awarię,
  • zakup systemów zarządzania stadem lub dojem,
  • zakup autonomicznych, samobieżnych urządzeń do czyszczenia podłóg w budynkach inwentarskich,
  • zakup czochradeł.

Nabór wniosków – powierzchnia gospodarstwa 

Niewątpliwą zaletą programu będzie brak specyficznych ograniczeń w dostępie do pomocy – ma ona być dostępna dla rolników, którzy w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku prowadzili produkcję bydła lub trzody w obsadzie nie mniejszej niż 5 DJP (osobno dla bydła i dla świń). Nie przewiduje się natomiast ograniczeń co do wielkości gospodarstwa – w tym w zakresie wielkości ekonomicznej.

fot. envato elements 

Grzegorz IgnaczewskiGrzegorz Ignaczewski
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. styczeń 2025 12:01